Szturm nielegalnych migrantów na Łotwę

W ostatnich dniach odnotowano wzrost liczby migrantów, próbujących nielegalnie przedostać się z Białorusi na Łotwę - poinformowała w piątek łotewska straż graniczna. W tym tygodniu Łotwa po raz czwarty przedłużyła stan wyjątkowy na granicy z Białorusią.

Andrijko Z., CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Szef łotewskiej straży granicznej Guntis Pujats powiedział, że sytuacja związana z napływem migrantów z Białorusi od kwietnia była stabilna. - "Łotwa pozostawała w cieniu, nacisk był skierowany na Litwę i Polskę" - podkreślił, cytowany przez portal LSM.

"Jednak wraz z początkiem sierpnia, w szczególności w ostatnich dniach, obserwowany jest wzrost liczby osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę"

- zaznaczył Pujats.

"Są osoby, które celowo są przekierowywane. Odnotowano próbę (nielegalnego przekroczenia granicy) przez 30 osób, wczoraj - 10"

- dodał. Według niego Łotwa znów stanie się "gorącym punktem" tego hybrydowego ataku.

Straż graniczna podała, że strona białoruska pomaga migrantom, przecinając w niektórych miejscach na granicy ogrodzenie. - "Tak jak wcześniej mierzymy się z atakiem hybrydowym: białoruski reżim świadomie kieruje i wspiera migrantów, by nielegalnie przedostali się na Łotwę" - powiedział Pujats.

W tym tygodniu Łotwa po raz czwarty przedłużyła stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią w związku z nielegalną migracją.

 

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo