Kierunek rozwoju polskiej armii był słuszny. MON o wnioskach z wojny na Ukrainie

Agresja Rosji na Ukrainę potwierdziła, że Polska wybrała właściwy kierunek rozwoju swoich Sił Zbrojnych - napisał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w liście do żołnierzy z okazji przypadającego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego. Podkreślił, że Wojsko Polskie musi być liczne i silne.

zdjęcie ilustracyjne
https://twitter.com/ZolnierzRP

List został odczytany w piątek podczas apelu w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.

"Święto Wojska Polskiego, obchodzone w 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej, upamiętani wielkie zwycięstwo naszego oręża. Heroizm bohaterów tamtych dni jest dla współczesnych żołnierzy wzorem odwagi i poświęcenia. Inspiruje ich podczas szkoleń i ćwiczeń. Tamte wydarzenia przypominają, że troska o obronność nie jest kwestią wyboru, tylko stałym i trwałym obowiązkiem" - napisał Błaszczak w liście, który odczytał zastępca szefa IWSZ gen. bryg. Artura Dębczak.

Szef MON zwrócił uwagę, że tegoroczne obchody święta i rocznicy bitwy przypadają w dramatycznym momencie, za wschodnią granicą Polski toczy się krwawa batalia nie tylko o wolność i niezawisłość Ukrainy, ale i o przyszłość wszystkich europejskich narodów.

Agresja Rosji potwierdziła, że Polska wybrała właściwy kierunek rozwoju swoich Sił Zbrojnych. Aby nie powtórzyły się tragiczne, bolesne zdarzenia z naszej przeszłości Wojsko Polskie musi być liczne i silne, nowoczesne i sprawnie dowodzone. To dlatego za priorytetowe działanie uznaliśmy zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych i głęboką modernizację techniczną. Dzięki przyjętej w tym roku ustawie o obronie ojczyzny możliwe będzie zapewnienie stabilnego finansowania. Rozpoczęliśmy także kampanię na rzecz dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej

- zaznaczył Błaszczak.

Podkreślił, że Polska mocno angażuje się w budowę kolektywnego systemu bezpieczeństwa. Wspomniał też o podpisanych i zatwierdzonych niedawno umowach na zakup nowych czołgów, haubic i samolotów.

W czasie uroczystości w Inspektoracie wyróżniającym się żołnierzom i pracownikom IWSZ oraz jednostek miejscowego garnizonu zostały wręczone odznaczenia, medale i odznaki.

IWSZ w trzech miastach woj. kujawsko-pomorskiego z okazji święta Wojska Polskiego zaplanował pikniki, na których z bliska będzie można obejrzeć nowoczesny sprzętu i posłuchać orkiestr wojskowych: w sobotę w Radziejowie, w niedzielę w Kowalewie Pomorskim i w poniedziałek w Więcborku.

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych powstał w 2006 r. Do jego zadań należy m.in: organizowanie systemu wsparcia logistycznego sił zbrojnych, dowodzenie podległymi organizacjami i jednostkami wojskowym, wykonywanie zadań w zakresie zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków.

W strukturze IWSZ funkcjonują m.in.: brygady logistyczne, regionalne bazy logistyczne, rejonowe zarządy infrastruktury, ośrodki badawcze, a także Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej, Szefostwo Transportu i Ruchu Wojsk - Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk, Centrum Szkolenia Logistyki, Oddział Zabezpieczenia Centrum Szkolenia Sił Połączonych.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

 

#MON #Rosja #Ukraina #Wojsko Polskie #Mariusz Błaszczak

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo