Wyklęci szturmują popkulturę

  

Losy Żołnierzy Wyklętych przez wiele lat uparcie wypierane ze świadomości Polaków przez komunistyczne władze coraz częściej inspirują twórców. Po filmach, książkach, a nawet komiksach, na rynku pojawiła się właśnie gra karciana „Bohaterowie Wyklęci” opracowana przez Fabrykę Gier Historycznych.

Rozgrywka oparta została o wydarzenia rozgrywające się po 1944 roku, a „Bohaterami Wyklętymi” zainteresowały się już największe serwisy skupiające miłośników popularnych „karcianek”. Oficjalna premiera „Bohaterów Wyklętych” odbędzie się na rozpoczynającym się właśnie Polconie – spotkaniu fanów fantasy i science-fiction.

- Latem 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, czyli nielegalna władza wykonawcza w Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiona przez Józefa Stalina, przywódce Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, wydał dyrektywę “O rozwiązaniu tajnych organizacji wojskowych na terenach wyzwolonych”. Tym samym Polskie Państwo Podziemne, reprezentacja legalnych władz Rzeczypospolitej, a w nim największe organizacje wojskowe, czyli Armia Krajowa i Narodowe Siły Zbrojne, zostały narażone na represje ze strony nowo powstałej władzy komunistycznej, która sukcesywnie przejmowała kontrolę nad Polską. Kilka miesięcy po ogłoszeniu tej dyrektywy gen. Leopold Okulicki, ps. Niedźwiadek, ostatni dowódca Armii Krajowej, wydał rozkaz o rozwiązaniu tej organizacji i zwolnił żołnierzy z przysięgi. Inne oddziały zbrojne nadal podejmowały walkę z radzieckim okupantem. Stań na czele takiego oddziału i walcz o “Wolną, Niepodległa, Szczęśliwą Polskę!” - czytamy w opisie dołączonym do gry.

W grze „Bohaterowie Wyklęci” gracze wcielą się w dowódców oddziałów walczących z nielegalną władzą komunistyczną. Ich zadaniem będzie walka z okupantem poprzez wykonywanie misji skierowanych przeciwko Władzy Ludowej oraz realizacja tajnych celów. Za swoje działania gracze otrzymują punkty chwały - kto zbierze ich najwięcej, wygrywa grę.


(Fabryka Gier Historycznych; facebook.com/pages/Fabryka-Gier-Historycznych)
Autorzy gry: Adam Kwapiński, Michał Sieńko
Ilustracje: Iga W. Grygiel, Radosław Jaszczuk, Ilona Sopuch
Wydawca: Fundacja Niepodległości, Fabryka Gier Historycznych
Długość gry: 30 - 60 minut
Liczba graczy: 2 - 4
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,Fabryka Gier Historycznych


Wczytuję komentarze...

Spektakularna akcja CBA! Były senator i adwokaci z Wrocławia zatrzymani

zdjęcie ilustracyjne / cba.gov.pl

  

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali cztery osoby w związku z powoływaniem się na wpływy w prokuraturze. Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik potwierdził, że wśród zatrzymanych jest były senator oraz adwokaci z Wrocławia.

CBA zatrzymało dwoje wrocławskich adwokatów, byłego senatora i jego syna. Sprawa dotyczy korupcji w wymiarze sprawiedliwości. Zatrzymani w środę przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, to dwoje adwokatów z Wrocławia, b. senator i jego syn.
- poinformował  zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik. Zatrzymani przez CBA mieli powoływać się na wpływy w prokuraturze.


Według nieoficjalnych informacji ze źródeł bliskich śledztwu jednym z zatrzymanych adwokatów jest Ryszard B., występujący m.in. podczas prac komisji ds. afery hazardowej jako pełnomocnik Ryszarda Sobiesiaka. Drugą z zatrzymanych jest mec. Agnieszka G.

Z naszych ustaleń wynika, że w przypadku senatora chodzi o polityka Unii Demokratycznej, byłego burmistrza Świebodzic Jana W., a także jego syna Tomasza W.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że to dopiero początek zatrzymań, a całe śledztwo to odprysk afery hazardowej i tzw. afery w Sądzie Najwyższym, które zostały odłożone za czasów rządów poprzedniej koalicji.

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że zatrzymało w środę cztery osoby, które miały powoływać się na wpływy w prokuraturze. Miały dać łapówkę prokuratorowi w łącznej kwocie nie większej niż 10 tys. zł.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski potwierdził, że zatrzymania to wynik wspólnych działań delegatur CBA we Wrocławiu i Szczecinie.

Zatrzymanym osobom po dostarczeniu ich do nadzorującej to śledztwo Prokuratury Regionalnej w Szczecinie zostaną przedstawione zarzuty dotyczące udzielania korzyści majątkowej funkcjonariuszowi publicznemu i powoływania się wpływy w instytucjach państwowych.
- powiedział Brodowski.

Z nieoficjalnych ustaleń wynika, że do zdarzeń będących przedmiotem śledztwa doszło w latach 2009-10. Śledczy mieli ustalić, że pieniądze zostały przekazane prokuratorowi w zamian za prowadzenie postępowania karnego w sposób zgodny z oczekiwaniami udzielających łapówkę.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl