„Nie dążymy do żadnego polexitu”. Semeniuk o miejscu Polski w Unii Europejskiej

"Miejsce Polski jest w Unii Europejskiej. Nie dążymy do żadnego polexitu, to bzdura" - powiedziała wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. Dodała, że opozycja nie pomaga rządowi w negocjacjach z KE w sprawie wypłaty środków na KPO.

Olga Semeniuk
gov.pl

Bzdury o Polexicie

Wiceszefowa MRiT Olga Semeniuk pytana była m.in. o to, czy możliwe jest rozwiązanie konfliktu na linii Polska-Komisja Europejska w sprawie wypełnienia przez Polskę kamieni milowych oraz wypłaceniu uzależnionych od nich środków na Krajowy Plan Odbudowy.

Opozycja na pewno nam w tym nie pomaga ani tutaj, w Polsce, ani poza granicami kraju mówiąc o tym, że premier Kaczyński dąży do polexitu - to bzdura. Nie dążymy do żadnego polexitu, my wiemy, że Polskie miejsce jest w UE. Ale to miejsce Polski w UE jest na konkretnych warunkach i zasadach i te zasady niestety po stronie upolitycznionej Brukseli są bardzo często łamane

 - powiedziała.

Semeniuk przypomniała, że KPO to środki finansowe które w założeniu miały być przeznaczone na odbudowę gospodarki po pandemii Covid-19.

Trudne relacje z Brukselą

"Polska w czasie trwania pandemii przekazała przedsiębiorcom 240 mld zł w ciągu 2 lat trwania pandemii. Część z tym pieniędzy została umorzona, część jest do spłaty, dzięki temu dzisiaj mamy jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Europie. Z drugiej strony mamy KPO, który już dawno powinien być środkami finansowymi, które pracują w Polsce" - zaznaczyła wiceszefowa MRiT.

Wiceminister dodała, że "dziś jest trudny czas w relacjach z Brukselą" a UE próbuje wpłynąć na to co się będzie działo w polityce krajowej w Polsce". "Dzisiaj zgodnie z zapowiedzią Jarosława Kaczyńskiego zmieniamy ten kurs, ponieważ UE nie wypełniła wymogów i zadań które były przed nią postawione" - dodała.

Semeniuk skomentowała również słowa wiceprzewodniczącej Platformy Obywatelskiej Izabeli Leszczyny, która w czwartek powiedziała, że kiedy w Polsce "zmieni się władza, to do Polski wpłyną środki z KPO". Zdaniem wiceszefowej MRiT "to pokazuje upolitycznienie (UE) i nie ma absolutnie zgody PiS na to, aby na wewnętrzną politykę krajową Bruksela mogła oddziaływać w taki sposób".

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Olga Semeniuk #Polexit #Unia Europejska #Krajowy Plan Odbudowy

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo