Prezydent Korei Płd. ułaskawił faktycznego szefa Samsunga

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol ogłosił w piątek ułaskawienie prawie 1,7 tys. przestępców, w tym spadkobiercy i faktycznego szefa koncernu Samsung Li Dze Jonga, skazanego na więzienie za korupcję – podała agencja Yonhap.

Lee podczas spotkania z władzami Chin
Korea.net / Korean Culture and Information Service, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Wnuk założyciela Samsunga, a formalnie wiceprezes tego przedsiębiorstwa, znany na Zachodzie jako Jay Y. Lee, został skazany w 2017 roku na 2,5 roku więzienia w związku z dużym skandalem korupcyjnym, obejmującym m.in. byłą prezydent Korei Płd. Park Geun Hie.

Rząd Korei Południowej ocenił, że biznesmen jest potrzebny, by pomóc ożywić gospodarkę po kryzysie związanym z pandemią Covid-19. Li zakończył swój wyrok już w czerwcu, ale ułaskawienie przywróci mu niektóre zawieszone prawa i pozwoli na powrót do pełnienia wszystkich funkcji kierowniczych.

Kluczowi biznesmeni zostali uwzględnieni na liście ułaskawień przez wzgląd na ich udział w przewodzeniu wzrostowi krajowemu poprzez inwestycje w technologię i tworzenie miejsc pracy, biorąc pod uwagę, że kraj pilnie musi przezwyciężyć kryzys gospodarczy

 – powiedział Yonhapowi południowokoreański urzędnik, którego nazwiska nie podano.

Ułaskawienia ogłoszono z okazji przypadającego w poniedziałek Dnia Wyzwolenia, rocznicy zwycięstwo nad Japonią w II wojnie światowej, które zakończyło 35-letnią japońską okupację Półwyspu Koreańskiego.

Wśród ułaskawionych jest również prezes innego dużego południowokoreańskiego konglomeratu - grupy Lotte, Szin Dong Bin. Został on w 2018 roku skazany na 2,5 roku więzienia w zawieszeniu w podobnej sprawie korupcyjnej, również dotyczącej m.in. byłej prezydent Park.

Wbrew oczekiwaniom na liście ułaskawionych nie znalazł się 81-letni były prezydent Korei Płd. Li Miung Bak, skazany na 17 lat więzienia za korupcję i defraudację. Obecny szef państwa uznał, że ułaskawienie nielubianego byłego prezydenta mogłoby dodatkowo obniżyć jego poparcie społeczne – wyjaśnia Yonhap.

Były prezydent Li wyszedł z więzienia w czerwcu, ponieważ sąd zawiesił jego karę na trzy miesiące w związku ze jego stanem zdrowia.

Prezydenckim ułaskawieniem objęto łącznie 1692 osoby, w tym również prezesów lub byłych prezesów kilku innych firm oraz działaczy związkowych, a także sprawców drobnych przestępstw i właścicieli małych przedsiębiorstw.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Samsung #Li Dze Jong #ułaskawienie #Korea Południowa

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo