Z OSTATNIEJ CHWILI

Polskie siatkarki pokonały Tajlandię 3:0 w swoim drugim meczu mistrzostw świata. • • •

Zbiorowy pozew przeciwko klinice zmieniającej płeć dzieci. Do czego byli zmuszani nieletni pacjenci?

Tysiące rodzin dopisze się do pozwu przeciwko brytyjskiej klinice „The Tavistock Centre". Powodem jest fakt, iż placówka miała zmuszać dzieci do przyjmowania silnych leków po to, aby... opóźnić ich dojrzewanie.

Klinika The Tavisttock Centre w Londynie
Zrzut ekranu (Google Street View)

Jak przekazuje brytyjska gazeta „Daily Mail", tamtejsza kancelaria prawna złożyła pozew grupowy przeciwko klinice Tavistock. Jakie były zarzuty? Ośrodek miał „źle diagnozować” nieletnich pacjentów, którzy mieli się „zmagać ze swoją tożsamością płciową”. Prawnicy poinformowali, że około 1000 rodzin może dołączyć się do pozwu. W myśl treści pozwu - podopiecznym wdrażano leczenie bez zapewnienia im uprzednio odpowiedniej terapii, a także specjalistycznej pomocy. Jak się okazuje, dzieci i nastolatkowie mieli przyjmować silne leki, tzw. blokery dojrzewania.

„Tysiące młodych ludzi było leczonych w ośrodku Tavistock w północnym Londynie – w wielu przypadkach przepisywano im silne leki, aby opóźnić początek dojrzewania”

– opisuje „Daily Mail”. 

To by było na tyle z działalności?

NHS (National Health Service – brytyjski odpowiednik polskiego NFZ) miał nakazać klinice zakończenie działalności. Sky News przypomina, że głośna sprawa sądowa przeciwko Tavistock została wcześniej wniesiona przez Keirę Bell,  jedną z byłych pacjentek. Przeszła ona „transformację” po przepisaniu jej środków, ale szybko tego pożałowała.

„Dysforia płciowa jest stanem zdrowia psychicznego i powinna być traktowana jako taka – poprzez terapię eksploracyjną, a nie nieodwracalne leki i zabiegi chirurgiczne. Zdecydowanie zbyt wiele dzieci zostało z fizycznymi i emocjonalnymi bliznami po decyzjach, których nigdy nie powinniśmy pozwolić im podjąć”

– skomentował James Esses, współzałożyciel Thoughtful Therapists. Jest to grupa zrzeszająca psychoterapeutów pomagających osobom zmagającym się z problemami związanymi z tożsamością płciową.

Roszczenia i zastrzeżenia wobec Tavistock będą rozpatrywane przez NHS Resolution, który zajmuje się właśnie takimi sprawami na terenie całego kraju. Najnowsze dane pokazują, że w ciągu ostatniego roku wypłaciła ona pacjentom odszkodowania w wysokości 1,7 miliarda funtów.

 

 


Źródło: dailymail.co.uk, tysol.pl, tvp.info, niezależna.pl

#pozew #zmiana płci #klinika #Wielka Brytania #Londyn

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo