Kiedy ruszy wypłata czternastek?

Jak przekazano w czwartek na stronach rządowych Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - pierwsze wypłaty czternastej emerytury rozpoczną się już 25 sierpnia. Dodano, że nie jest konieczne składanie żadnego wniosku w tym zakresie.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/sabinevanerp

"Pierwsze wypłaty czternastej emerytury ruszą już za dwa tygodnie – 25 sierpnia. Kolejne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych transze przypadają na 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września"

- napisano w komunikacie MRiPS.

"Czternasta emerytura będzie wypłacana z urzędu, czyli nie jest konieczne składanie żadnego wniosku w tym zakresie. Pragnę podkreślić to bardzo wyraźnie i uczulić na wszelkie próby oszustwa. Nikt nie ma prawa żądać od emerytów i rencistów wypełniania żadnych formularzy, wniosków, wysyłania żadnych smsów czy jakichkolwiek innych czynności. Ostrzegajmy swoich bliskich seniorów. Pieniądze w ramach czternastej emerytury wypłacane będą razem z emeryturą lub rentą, tą samą drogą"

– podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wsparcie dla emerytów 

Czternasta emerytura to świadczenie dla emerytów i rencistów. Ci, którzy pobierają świadczenia do 2900 zł brutto, otrzymają "czternastkę" w pełnej wysokości, tj. 1338,44 zł brutto. Natomiast osoby przekraczające kryterium o kilkanaście, kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych otrzymają świadczenie w wysokości odpowiednio pomniejszonej.

W 2022 roku czternasta emerytura trafi do ok. 9 mln osób – ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości, a ok. 1,3 mln – w wysokości pomniejszonej. W 2022 r. na ten cel przeznaczono ok. 11,4 mld zł.

 

 


Źródło: niezależna.pl, PAP

#Polska #czternastka #emerytura

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo