Z OSTATNIEJ CHWILI

Premier Morawiecki w Kijowie: wzywamy cały wolny świat, by wspierał Ukrainę • • • Piotr Żyła trzeci w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskiej Ruce. Wygrał Słoweniec Anze Lanisek • • •

Skazała Sakiewicza. Wcześniej podpisała apel… w obronie prawa unijnego

Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał dziś wyrok I instancji w zakresie zadośćuczynienia finansowego w procesie z powództwa Bartosza Kramka przeciwko Tomaszowi Sakiewiczowi oraz Niezależnemu Wydawnictwu Polskiemu. Jak się okazuje, sędzia przewodnicząca składowi orzekającemu była jedną z sygnatariuszy „Apelu polskich sędziów w obronie prawa Unii Europejskiej”.  

Zdjęcie ilustracyjne
Autor: Filip Błażejowski

Zgodnie z dzisiejszym orzeczeniem, pozwani mają solidarnie zapłacić: - 15 tys. zł na rzecz Bartosza Kramka, 10 tys. zł na rzecz fundacji Centrum Praw Kobiet oraz koszty II instancji 3 240 zł. Zostali zobowiązani także do publikacji oświadczenia na 2. stronie „Gazety Polskiej”.

Chodziło o okładkę tygodnika o „nowej kampanii wrześniowej”, na której znalazł się m.in. Bartosz Kramek.

Stowarzyszenie sędziów Iustitia zamieściło w lipcu ub.r. „Apel polskich sędziów w obronie prawa Unii Europejskiej”. Jak czytamy na stronie stowarzyszenia, był on „spontaniczną akcją sędziów z całej Polski”.

- Zainicjowali ją w myśl postawy "jeden za wszystkich wszyscy za jednego" sędziowie z okręgu olsztyńskiego. W wyrazie solidarności z sędziami Pawłem Juszczyszynem i Igorem Tuleyą

– napisano.

Pełna treść apelu przypominającego raczej polityczny manifest brzmiała następująco:

1. My niżej podpisani sędziowie (nazwa danego okręgu, sądu- dopisek) wzywamy wszystkie zobowiązane organy do pełnego wykonania postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 14 lipca 2021 r.(C-204/21) oraz wyroku tego Sądu z dnia 15 lipca 2021 r.(C-719/19), w tym do natychmiastowego zaprzestania działania Izby Dyscyplinarnej SN.
2. Odmowa wykonania wskazanych orzeczeń stanowi nie tylko jaskrawe naruszenie obowiązującego nas prawa unijnego (art. 19 ust.1 akapit drugi Traktatu o Unii Europejskiej), ale godzi również w krajowy porządek konstytucyjny (art. 91 ust.2 Konstytucji RP).

Okazuje się, że jedną z sędziów, którzy podpisali się pod apelem była sędzia Edyta Jefimko, która przewodniczyła dzisiejszej rozprawie.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Polska

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo