Ciekawostki turystyczne: Pasmo Szpilówki

Pasmo Szpilówki - jest częścią Pogórza Wiśnickiego. Przez grzbiet pasma prowadzi szlak turystyczny, a także granica Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego (należą do niego północne stoki Pasma Szpilówki). Na grzbiecie i północnych stokach Bukowca znajduje się rezerwat przyrody Bukowiec, zaś na południowych stokach pustelnia św. Urbana.

Widok z Iwkowej na Pasmo Szpilówki i dolinę Beli
Jerzy Opioła; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

W 2018 roku na szczycie Szpilówki wybudowano wieżę widokową na Szpilówce, której platforma widokowa znajduje się na wysokości 28,7 m (ponad koronami drzew).

Pasmo ma równoleżnikowy przebieg wzniesień oddziela ono dolinę Uszwicy opływającej go od zachodu i północy od położonej po jego południowej stronie doliny Beli (dopływ Białki). Jest to jedno z najwyższych pasm wzniesień na Pogórzu Wiśnickim. 

Kolejno w kierunku od zachodu na wschód w paśmie znajdują się w nim: Dominiczna Góra (468 m), Piekarska Góra (ok. 502 m), Łuńsa (502 m), Szpilówka (516 m), Bukowiec (494 m).

Po północnej stronie pasma znajdują się krótkie grzbiety, w których wyróżniono dwa szczyty: Duchowa Górka (399 m) i Ostra Góra (373 m). Na zachodnim końcu pasmo Szpilówki sąsiaduje z najwyższym wzniesieniem Pogórza Wiśnickiego – Rogozową (531 m), która tworzy grzbiet odchodzący od Pasma Szpilówki w południowym kierunku. Na wschodnim końcu Pasmo Szpilówki opada na przełęcz oddzielająca go od rozczłonkowanej wierzchowiny ze szczytem Machulec (480 m). Przez przełęcz tę przechodzi lokalna droga z Iwkowej do Tymowej.

Pasmo Szpilówki wznosi się nad miejscowościami: Rajbrot, Lipnica Murowana, Lipnica Dolna, Tymowa i Iwkowa. Jest zalesione, szczególnie jego północne stoki. Na południowych stokach dość wysoko podchodzą pola uprawne miejscowości Iwkowa, a na zachodnich Rajbrotu. 

Szlaki turystyczne: zielony z Rajbrotu przez Dominiczną Górę, Piekarską Górę, Szpilówkę, Bukowiec i Machulec do Czchowa. Ścieżka dydaktyczna od nowego kościoła w Iwkowej obok Pustelni św. Urbana na Bukowiec (zielona). Ścieżka dydaktyczna od bacówki Biały Jeleń na Piekarską Górę (żółta).

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Pasmo Szpilówki

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo