„Nowaja Gazieta” ukarana za reportaż o Chersoniu

Niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta" została skazana na grzywnę w wysokości 350 tys. rubli (ok. 5,7 tys. USD) za reportaż z Chersonia na południu Ukrainy okupowanego przez wojska rosyjskie. Reportaż ukazał się w marcu i potem został usunięty ze strony internetowej "NG".

pixabay.com

Jak poinformowała rzeczniczka gazety Nadieżda Prusienkowa, redakcja będzie się odwoływać od środowego wyroku.

"Nowaja Gazieta", najważniejsza niezależna gazeta w Rosji, 28 marca zawiesiła działalność w wersji papierowej i internetowej do czasu zakończenia "rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie". To wymuszone zawieszenie nastąpiło po ostrzeżeniach ze strony regulatora mediów, urzędu Roskomnadzor.

Przez pierwsze tygodnie po inwazji rosyjskiej na Ukrainę, zapoczątkowanej 24 lutego, i wprowadzeniu w Rosji restrykcyjnego prawa medialnego "NG" próbowała przez pewien czas działać w warunkach cenzury wojennej, m.in. nie używając słowa "wojna" na określenie inwazji.

Później ci dziennikarze "NG", którzy wyjechali z Rosji do krajów europejskich założyli redakcję pod nazwą "Nowaja Gazieta. Jewropa". W Rosji strona internetowa tego wydania została zablokowana na żądanie prokuratury generalnej.

Własny projekt zainicjowali w lipcu autorzy "Nowej Gaziety", którzy zostali w kraju, jednak i on został zablokowany po zaledwie kilku dniach.

Pod koniec lipca Roskomnadzor zwrócił się o unieważnienie rejestracji "Nowej Gaziety", co oznaczałoby zlikwidowanie tego tytułu, zasłużonego dla wolności słowa we współczesnej Rosji. Redaktor naczelny "Nowej Gaziety" Dmitrij Muratow jest laureatem zeszłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Nowaja Gazieta #Rosja #Ukraina #Chersoń

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo