Założyciel Amnesty International w Sztokholmie rezygnuje i krytykuje organizację

Po 60 latach założyciel Amnesty International w Sztokholmie rezygnuje z członkostwa w organizacji. Pisarz i członek Akademii Szwedzkiej Per Waestberg miał zostać do tego skłoniony po kontrowersyjnym raporcie AI, który zarzuca ukraińskiemu wojsku m.in. łamanie prawa konfliktów zbrojnych.

Per Wästberg
Autorstwa Jan Ainali - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11672629

Waestberg na łamach dziennika "Svenska Dagbladet" podkreślił, że "Amnesty International, początkowo działająca na rzecz wolności więźniów politycznych, z czasem rozszerzyła swój mandat, stając się organizacją o nieoczekiwanym wpływie".

"Z przykrością po 60 latach rezygnuję z członkostwa z powodu oświadczenia organizacji w sprawie Ukrainy"

- poinformował Waestberg.

Zarząd szwedzkiego oddziału Amnesty International poparł tezy budzącego kontrowersje raportu, w którym zarzucono ukraińskiemu wojsku łamanie prawa konfliktów zbrojnych i działanie na szkodę ludności cywilnej.

Per Waestberg jest znanym szwedzkim pisarzem, felietonistą "Svenska Dagbladet" oraz członkiem przyznającej literacką Nagrodę Nobla Akademii Szwedzkiej. W 2019 roku wygłosił laudację na cześć Olgi Tokarczuk podczas ceremonii wręczania jej medalu oraz dyplomu noblowskiego w Sztokholmie.

Po publikacji raportu Amnesty International na znak protestu organizację opuściła szefowa jej ukraińskiego biura Oksana Pokalczuk.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#raport o wojnie na Ukrainie #Amnesty International

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo