Ciekawostki turystyczne: Pasmo Łososińskie

Pasmo Łososińskie – grzbiet górski w Beskidzie Wyspowym o przebiegu równoleżnikowym, rozciągający się między Łososiną Górną koło Limanowej a Jeziorem Rożnowskim. Długość całego grzbietu wynosi ok. 20 km. Najwyższy szczyt – Jaworz (921 m n.p.m.). Pasmo Łososińskie składa się z dwóch dość wyraźnie od siebie oddzielonych dolinami potoków grzbietów – niższego południowego i wyższego północnego.

Widok na Pasmo Łososińskie z Jabłońca
Jerzy Opioła; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Od północy ograniczony jest rzeką Łososiną, od południa otokami Sowlinka, Mordarka i Smolnik. 

Szczyty porośnięte są lasami bukowymi i jodłowymi. Występują także grądy, a w dolnej części, na obrzeżach lasy brzozowe. W niektórych miejscach pola uprawne, polany i zabudowania podchodzą wysoko na grzbiet pasma, z miejsc tych roztaczają się bardzo rozległe widoki. Z rzadszych gatunków zwierząt występują m.in.: bocian czarny, kobuz, paź żeglarz, rusałka żałobnik, z roślin zaś wawrzynek wilczełyko, śnieżyczka przebiśnieg, ciemiężyca zielona, dziewięćsił bezłodygowy, niektóre gatunki goryczek i storczykowatych.

Na wierzchołku Miejskiej Góry (716 m n.p.m.) nad Limanową znajduje się wysoki betonowo-metalowy krzyż (37 m wys.), spod którego roztacza się bardzo rozległa panorama widokowa. Na północno-wschodnich stokach Jaworza jest niewielka Jaskinia w Jaworzu. Z większych grzbietowych polan warto wymienić Polanę Stoły i polanę Pod Jaworzem. Po północnej stronie Sałasza Zachodniego, na Korabiu cmentarz wojenny z I wojny światowej (Cmentarz wojenny nr 359 – Jaworzna). Występuje także obszar chroniony – rezerwat przyrody na Białowodzkiej Górze. W paśmie we wsi Jaworzna leżącej na północnych stokach Sałasza Wschodniego i Zachodniego znajduje się jedyne całoroczne schronisko młodzieżowe PTSM w budynku szkoły podstawowej. Południowymi zboczami przebiega nieczynna już linia kolejowa nr 104 Nowy Sącz–Chabówka (Galicyjska Kolej Transwersalna).

Szlaki turystyki pieszej: niebieski z Limanowej przez Łysą Górę, Sałasz, Jaworz i Babią Górę do Jeziora Rożnowskiego; czarny z Laskowej na Sałasz Zachodni;  zielony z Łososiny Górnej przez przełęcz pod Sałaszem i Sałasz Zachodni do Pisarzowej;  żółty z Pisarzowej na Sałasz Wschodni.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Pasmo Łososińskie

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo