Rozebrano Pomnik Armii Czerwonej w Malborku

Zgodnie z zapowiedzią Instytutu Pamięci Narodowej w Malborku został zlikwidowany Pomnik Armii Czerwonej przy ul. Sikorskiego. Ekipa likwidująca monument z pięcioramienną gwiazdą rozpoczęła prace dziś rano.

youtube.com -printscreen @TVREGIONALNA24.PL

Rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej Rafał Leśkiewicz powiedział mediom, że prace ekipy likwidującej Pomnik Armii Czerwonej w Malborku przy ul. Sikorskiego przebiegały zgodnie z planem i monument zniknął z krajobrazu Malborka. Dodał, że to etap likwidacji kilku pomników upamiętniających Sowietów w Polsce.

"Wszystko mieliśmy uzgodnione z lokalnymi władzami samorządowymi. Teraz jesteśmy na etapie uzgodnień, co stanie w tym miejscu" – powiedział Leśkiewicz.

Przed likwidacją pomnik został wykreślony z pomorskiej ewidencji zabytków po decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku.

Film ze zburzenia monumentu opublikował na swoim koncie na Twitterze wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, który wspólnie z prezesem IPN Karolem Nawrockim zabiegał o likwidację obiektu. "Dekomunizacja w praktyce. Dziękuję prezesowi IPN Karolowi Nawrockiemu, bez Twojej determinacji nie udałoby się tego osiągnąć! #Malbork" - napisał wiceminister.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Malbork #Pomorskie #pomnik

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo