Gdzie pochowano Aleksandra Wielkiego?

Od wielu lat archeolodzy poszukują miejsca pochówku jednego z najsłynniejszych królów starożytności – Aleksandra Wielkiego. W 2014 roku odkryto, największy jak do tej pory, grobowiec w Grecji, który ukryty był pod ogromnym kopcem. Cztery lata później w Aleksandrii odkopano wielki sarkofag z czarnego granitu – materiału na który mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi. Czy któreś z tych dwóch miejsc jest grobem Aleksandra?

Aleksander Wielki, urodził się w Pelli, w 356 r. p.n.e. Został królem Macedonii, a w wieku 30 lat rządził już jednym z największych imperiów starożytnego świata, rozciągającym się od Morza Jońskiego po Himalaje. Niepokonany w bitwach, uważany jest do tej pory za jednego z najbardziej utytułowanych dowódców w historii. Podbił całe Imperium Perskie, a chcąc dotrzeć do „końca świata”, najechał Indie w 326 r. p.n.e. Przypisuje mu się założenie około 20 miast noszących jego imię, w tym Aleksandrii w starożytnym Egipcie, i szerzenie kultury Grecji na wschód. Uważa się, że Aleksander Wielki zmarł na gorączkę w Babilonie, w wieku zaledwie 32 lat, przed planowaną inwazją na Arabię. Według źródeł historycznych, jego ciało zostało złożone w złotym sarkofagu wypełnionym miodem i przewiezione do Memfis przed Aleksandrią w Egipcie.

Wiadomość o pierwszym odkryciu poruszyła wyobraźnię greckiej opinii publicznej, wiele osób miało nadzieję, że grób będzie należał do Aleksandra Wielkiego. Greckie Ministerstwo Kultury po latach badań stara się tonować emocje – grób na pewno jest ważnym królewskim grobem macedońskim. Misterny grobowiec został znaleziony na stanowisku archeologicznym w pobliżu starożytnego Amfipolis, około 370 mil na północ od Aten i mierzy niewiarygodne 500 metrów długości i 3 metry wysokości. Jest tak duży, że archeolodzy uważają, że musi mieć dla kogoś ogromnego znaczenia. Marmurowa płyta grobowca pochodzi z IV wieku p.n.e., okresu, w którym panował Aleksander Wielki. Grób ma świetnie zachowane mozaiki, piękne rzeźby i freski.

Z kolei w Aleksandrii pięć metrów pod ziemią odkryto dobrze zachowany, wielki sarkofag czarnego granitu. Długość sarkofagu wynosi 265 cm, szerokość 165 cm, a wysokość 185 cm. Badania wskazały, że również pochodził z czasów Aleksandra. Jednak wewnątrz znaleziono szczątki trzech osób, jedna czaszka była przebita, więc należała zapewne do wojownika.  Mało prawdopodobne, żeby Aleksandra Wielkiego pochowano z kimś jeszcze. Wśród potencjalnych kandydatów na właścicieli grobowca wymienia się więc m.in. Roksanę, żonę Aleksandra pochodzącą z Baktrii lub jego matkę Olimpias. Mocnym kandydatem jest także pochodzący z Amfipolis wódz floty macedońskiej – Nearchos.

 

 

 


Źródło: niezależna.pl

#Aleksander Wielki #Macedonia #starożytna Grecja #grobowiec Aleksandra

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo