Ukraiński system artyleryjski poluje na rosyjskich żołnierzy. Mają nową wyrzutnię rakiet - "Wiedźmin"

Żołnierze i inżynierowie ukraińscy wprowadzają do walki z rosyjskim agresorem również improwizowane systemy uzbrojenia. Wśród tych rozwiązań znajdują się zarówno cywilne drony przerobione na uderzeniowe bezzałogowce oraz wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet. Jednym z takich systemów wykorzystujący części po zniszczonym rosyjskim systemie BM-21 Grad jest lekka 9-prowadnicowa wyrzutnia rakiet nosząca nazwę "Wiedźmin".

Twitter@UAWeapons

Pomysłowość ukraińskich wojskowych oraz inżynierów podczas trwającej wojny jest bardzo dobrze znana. Wielokrotnie Ukraińcy przerabiali rozpoznawcze drony do realizacji misji bojowych. Jednym z takich przykładów jest quadrocopter przystosowany do przenoszenia kilku granatów przeciwpancernych  RKG-3.

Niedawno zaś pojawiły się materiały, na których widzimy lekką wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet, która transportowana jest przez pick-upa. Ukraińscy inżynierowie i mechanicy do stworzenia tego sprzętu wojskowego części z uszkodzonego systemu BM-21 Grad. Lekka dziewięcio-prowadnicowa wyrzutnia rakiet określana jest przez ukraińskich wojskowych mianem "Wiedźmina".

W mediach społecznościowych pojawiły się również materiały wideo przedstawiające improwizowane wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet wykorzystujące pociski powietrze-powietrze S-8 kal. 80 mm. Uzbrojenie to zostało zamontowane na ciężarówkach typu pick-up. Zdaniem ekspertów te mobilne 12-prowadnicowe wyrzutnie rakiet mimo, że nie mają osiągów systemów BM-21 Grad kal. 122mm. Te improwizowane systemy z powodzeniem mogą zostać użyte do uderzeń w cele znajdujące się na bliskim zasięgu.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl , twitter.com

#artyleria rakietowa #sprzęt wojskowy #BM-21 Grad #rosyjska agresja #Donbas #drony

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo