Tiry czekają na przejściu w Bobrownikach

Do trzech godzin czekają we wtorek rano kierowcy aut ciężarowych na odprawę na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach - podała podlaska KAS. W kolejce czeka 60 aut.

Rakoon, CC0, via Wikimedia Commons

Po weekendzie, gdy kolejki sięgały nawet kilkunastu godzin, w poniedziałek auta ciężarowe były odprawiane na bieżąco. We wtorek kolejka nieznacznie wrosła.

Jak wynika z danych podlaskiej KAS, podczas nocnej dwunastogodzinnej zmiany wyjechało na Białoruś 126 tirów.

Od prawie dziewięciu miesięcy to jedyne w Podlaskiem drogowe przejście graniczne obsługujące ruch towarowy z Białorusią. W listopadzie 2021 r. z powodu kryzysu migracyjnego zawieszono do odwołania odprawy na sąsiednim przejściu w Kuźnicy i do tej pory ich nie przywrócono.

Wówczas przez wiele tygodni w Bobrownikach utrzymywały się – sięgające kilkudziesięciu kilometrów i nawet trzech dni oczekiwania – kolejki ciężarówek wyjeżdżających z Polski. Sytuację zmieniły najpierw ograniczenia związane z unijnym embargiem na towary, które mogłyby być wykorzystane do działań wojennych Rosji wobec Ukrainy, a później wprowadzony w połowie kwietnia zakaz transportu drogowego na terytorium UE przez przewoźników z Rosji i Białorusi w ramach sankcji gospodarczych UE po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Ruch przez kilka tygodni odbywał się praktycznie bez kolejek, jedynie w niektóre dni trzeba było poczekać na odprawę godzinę lub dwie. Od połowy maja ruch się zwiększył, czas oczekiwania ponownie zaczął się wydłużać i znowu pojawiły się długie kolejki, które utrzymywały się przez ponad dwa miesiące.

Od początku lipca liczba tirów w kolejce wahała się od 800 nawet do 950, a czas oczekiwania na odprawę przekraczał wtedy dwie doby. Pod koniec lipca kolejki zaczęły się skracać, a obecnie zdarzają się dni, gdy ruch odbywa się na bieżąco. Tradycyjnie rośnie przed weekendami.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo