"Białorusini chcą żyć w wolnym państwie". Rau: to nadejdzie

"Nie zapominamy o więźniach sumienia. Rozumiemy wasze marzenia. Wolna Białoruś nadejdzie" - napisał w drugą rocznicę sfałszowanych wyborów na Białorusi szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.

Zbigniew Rau
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

9 sierpnia 2020 r. na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, w których za oficjalnego zwycięzcę uznano ubiegającego się o reelekcję Alaksandra Łukaszenkę z wynikiem 80,1 proc. głosów. Według oficjalnych wyników jego oponentka, popierana przez demokratyczną opozycję Swiatłana Cichanouska zdobyła zaledwie 10,1 proc. głosów. Po wyborach w kraju wybuchły masowe protesty przeciwko ich sfałszowaniu. Wynik wyborów nie został również uznany przez kraje UE oraz m.in. USA. Protesty pociągnęły za sobą nasilające się represje ze strony władz i zatrzymania działaczy demokratycznych.

Polski resort dyplomacji wskazał we wtorek na Twitterze, że dwa lata temu Białorusini zamanifestowali wolę życia w demokratycznym państwie i za to naturalne marzenie spotkały ich masowe represje, które nadal nie słabną. MSZ podkreśliło, że wypuszczenie wszystkich więźniów politycznych i zmiany demokratyczne są konieczne dla niepodległości Białorusi.

 

"Drodzy Białorusini, Drodzy Sąsiedzi, mijają dwa lata od kiedy pokazaliście całemu światu, że chcecie żyć w wolnym państwie. Spotkały Was za to represje, które nie słabną po dziś dzień. Nie zapominamy o więźniach sumienia. Rozumiemy wasze marzenia. Wolna Białoruś nadejdzie"

- napisał z kolei Twitterze szef MSZ Zbigniew Rau.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało we wtorek także przesłanie Zbigniewa Raua do Białorusinów.

Szef MSZ podkreślił w nim, że dwa lata temu Białorusini - a wraz z nimi wielu ludzi dobrej woli i cały demokratyczny świat - mieli wielkie nadzieje, że ich głos zostanie usłyszany. Przypominał, że Białorusini wyszli wtedy masowo na ulice, pokazując, jak bardzo im zależy na wolności i poszanowaniu godności człowieka, a spotkały ich za to prześladowania, które zasięgiem i brutalnością "poruszają nawet najbardziej obojętne serca".

"Głos, który dochodzi do nas zza krat więzień, jest głosem wolnych ludzi, jest głosem waszych bohaterów, głosem pragnących godnego życia Białorusinów. Słyszymy ten głos i jak nie milczeliśmy do tej pory, tak i nadal milczeć nie będziemy na temat cierpiącej Białorusi. Nie przestaniemy również udzielać pomocy tym, którzy są zmuszeni szukać u nas schronienia"

- powiedział szef polskiej dyplomacji.

"Wasze państwo, które kochacie i które chcecie kształtować według własnej woli zaczyna się już 200 km od Warszawy. Jesteście naszymi bliskimi i dobrymi sąsiadami. Nieodpowiedzialny i kłamliwy głos propagandy, który słyszycie prawie codziennie w białoruskich państwowych mediach nie zmieni naszego życzliwego stosunku do was. I ośmielam się sądzić, że i wy wiecie dobrze, że Rzeczpospolita jest waszym życzliwym sąsiadem, z głębokim szacunkiem odnoszącym się do woli narodu białoruskiego do życia w niepodległym i demokratycznym państwie" - zapewnił Rau.

Zwrócił się również do Polaków, którzy mieszkają na Białorusi. Wskazywał, że są oni historyczną, naturalną, integralną częścią białoruskiego społeczeństwa i wraz z nim cierpią. Zauważył, że nie po raz pierwszy w historii Polacy na Białorusi doświadczają prześladowania ze względu na swoje korzenie.

Rau przypomniał w tym kontekście, że w ostatnim czasie byliśmy świadkami "bezprecedensowych ataków" niszczenia znajdujących się na Białorusi grobów żołnierzy Armii Krajowej. "Jak jednak nie byłyby silne represje, pamięć o historii nie przeminie, a groby zostaną odrestaurowane" - zapewnił szef MSZ, dziękując białoruskim sąsiadom, że solidarnie wyrazili oburzenie z powodu tych "barbarzyńskich" działań.

"Drodzy białoruscy przyjaciele. Wiem, w jak bardzo trudnej sytuacji jesteście. Ale też nie mam wątpliwości, że spełnią się wasze marzenia o wolnej ojczyźnie. Rzeczpospolita stoi po waszej stronie"

- oświadczył szef MSZ.

 

 

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Zbigniew Rau #Ministerstwo Spraw Zagranicznych #sfałszowane wybory Białoruś #Aleksander Łukaszenka

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo