Rosji przestał podobać się nuklearny traktat. Zamyka dostęp do baz z bronią atomową 

Rosyjskie władze podjęły decyzję o zawieszeniu inspekcji rosyjskich obiektów jądrowych przez Stany Zjednoczone. Możliwość inspekcji przewidywał Traktat Nowy Start w sprawie środków zmierzających do dalszej redukcji i ograniczenia zbrojeń strategicznych.

zdj. ilustracyjne mil.ru

O swojej decyzji Rosja poinformowała Stany Zjednoczone dziś w specjalnym komunikacie. 

MSZ Rosji wyjaśnił tę decyzję, wskazując, że Waszyngton chce wznowić działalność inspekcyjną na warunkach, które rzekomo „tworzą korzyści dla Stanów Zjednoczonych i nie uwzględniają obecnych realiów”. [Nowe warunki Stanów Zjednoczonych] pozbawiają Federację Rosyjską prawa do przeprowadzania podobnych inspekcji na terytorium USA. 

– cytuje ukraińska agencja RBK. 

W tym miejscu MSZ Rosji powołuje się na amerykańskie sankcje, nałożone w związku z inwazją na Ukrainę.

Rosyjskie samoloty nie mogą transportować inspektorów na terytorium Stanów Zjednoczonych, ponieważ przestrzeń powietrzna jest dla nich zamknięta.

– wskazuje Kreml. 

Jak przypomina agencja RBK, jeszcze w styczniu br. Rosja i Stany Zjednoczone przedłużyły wzajemny traktat o redukcji zbrojeń strategicznych do 2026 r. Dokument przewiduje wzajemną kontrolę nad stopniową redukcją liczby broni jądrowej w arsenałach państw. Wcześniej Departament Stanu USA poinformował, że planuje rozpocząć negocjacje z Rosją w celu zastąpienia traktatu START, który wygasa w 2026 roku, ale nie ustalono konkretnych terminów na wznowienie rozmów w tym temacie. 

Umowa między USA a Rosją przewidziała weryfikację jej wykonywania przez strony, zachowując w tym celu odpowiednie instrumenty kontroli przewidziane traktatem START I z 1991 roku.

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Rosja #Kreml #obiekty jądrowe #USA #zakaz

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo