Kontrowersje wokół pomnika Alana Turinga

Rada Cambridge zatwierdziła kontrowersyjny pomnik projektu Sir Antony'ego Gormleya, upamiętniający jednego z łamaczy Enigmy, Anglika Alana Turinga. Stalowa rzeźba, która ma zostać zbudowana na terenie King's College, gdzie Turing studiował matematykę w latach 30. XX wieku, została wcześniej oprotestowana przez organizację Historic England. „Pomnik będzie się znajdował w pewnej odległości od kaplicy uniwersyteckiej, u zbiegu ścieżek przy bibliotece, na trasie używanej przez członków Uniwersytetu i mieszkańców Cambridge” – czytamy w oświadczeniu King's College. Jednak dla turystów wstęp pod rzeźbę będzie płatny.

Turing, którego prace nad Enigmą opierały się na przekazanych tuż przed wojną wywiadowi brytyjskiemu odkryciach polskich matematyków (z Rejewskim na czele, który złamał szyfr niemieckiej maszyny), został skazany w 1952 roku za „rażącą nieprzyzwoitość” (homoseksualizm) na kastrację chemiczną. W 1954 roku prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

W 2020 roku urzędnicy z Historic England, którym przedstawiono projekt, stwierdzili, że abstrakcyjna metalowa figura wykonana z 19 stalowych płyt „zaszkodziłaby szczególnemu charakterowi, stworzonemu przez współgranie budynków i krajobrazu, co czyni uczelnię tak niezwykłym miejscem”. Rzecznik instytucji powiedział:

Historic England udzieliła szczegółowych porad Radzie Miasta Cambridge, określając wpływ propozycji na tę bardzo wrażliwą przestrzeń i odnotowując korzyści publiczne wynikające z propozycji. Zachęcaliśmy Radę do starannego rozważenia tych kwestii zgodnie z polityką planowania.

Do Cambridge zaczęły spływać liczne listy poparcia dla rzeźby Gormleya. Alex Farquharson, dyrektor Tate Britain, napisał w liście z 7 października 2019 roku, że uważa „tę pracę za bardzo odpowiedni hołd jednego z naszych czołowych artystów dla jednego z naszych największych matematyków”.

Arch. King's College Cambridge

Jednak w zeszłym tygodniu plany zainstalowania rzeźby w Imperial College w Londynie wywołały także zaniepokojenie wśród studentów uniwersytetu, twierdzących, że według nich praca ma falliczny kształt. 

 

 


Źródło: niezależna.pl; King's College Cambridge

#Alan Turing #Enigma #niemiecka maszyna szyfrująca #polscy matematycy #upamiętnienie

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo