Kolejne osoby ranne w wypadku w Chorwacji powrócą do Polski

W najbliższych dniach planujemy transport do Polski przynajmniej 13 pacjentów. Pierwsi pacjenci powrócą być może jutro, najdalej pojutrze - przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

youtube.com/ Jutarnji list screen

Andrusiewicz wyjaśnił w TVP Info, że ranni zostaną przewiezieni samolotem Lotniczego Pogotowia Ratowniczego.

"Będzie to dwójka pacjentów w stanie lżejszym i jedna pacjentka w stanie ciężkim, która musi przejść jeszcze w Polsce operację"

- wyjaśnił.

Rzecznik resoru przekazał, że potem, już większym samolotem, przyleci do Polski dziesięciu pacjentów w różnych stanach zdrowia.

Wyjaśnił, że cały czas trwają rozmowy między polską misją medyczną a lekarzami chorwackimi, dotyczące stanu zdrowia Polaków przebywających w Chorwacji. Dodał, że na podstawie tych informacji ustalana jest możliwość ich przewozu do Polski.

Dopytywany, do jakich placówek w Polsce zostaną przetransportowani ranni odpowiedział, że ustalenia cały czas trwają i są one zależne od tego, w jakim stanie będą pacjenci.

"Na pewno pierwsza pacjentka w stanie ciężkim trafi do Krakowa"

- przekazał. Reszta osób, jak tłumaczył, będzie skierowana do szpitali znajdujących się blisko lotnisk.

W Chorwacji cały czas znajduje się 28 pacjentów, z czego 19 jest w stanie ciężkim. Andrusiewicz wyjaśnił, że dwójka będąca w szpitalu w Varażdinie znajduje się w stanie krytycznym i najbliższe dni będą decydowały o dalszej hospitalizacji.

12 osób zginęło, a 32 zostały ranne w wypadku polskiego autokaru, do którego doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje.

Do wypadku doszło ok. godz. 5.40 na autostradzie A4, w położonym na północ od Zagrzebia regionie varażdińskim, między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie - przekazała policja.

Spośród 32 osób rannych, które przewiezione zostały do pięciu chorwackich szpitali, cztery osoby powróciły w nocy z soboty na niedzielę do kraju samolotem wraz z rządową delegacją, z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim na czele.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Polska

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo