Gdzie żyły plezjozaury? To odkrycie rzuciło nowe światło na ich środowisko

Wymarłe olbrzymie gady plezjozaury zamieszkiwały również słodkowodne środowisko, a nie tylko morza i oceany, jak do niedawna sądzono – piszą naukowcy z brytyjsko-marokańskiego zespołu w magazynie „Cretaceous Research”.

Autorstwa Creator:Dmitry Bogdanov - dmitrchel@mail.ru, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3919828

W wyschniętym korycie rzeki na Saharze (Maroko) odkryto skamieniałości plezjozaurów. Odkrycie rzuca zupełnie nowe światło na środowisko życia tych zwierząt.

Dotąd uważano, że wszystkie plezjozaury zamieszkiwały w morzach i oceanach. Teraz jednak okazuje się, że istniał gatunek, który zamieszkiwał wody słodkie.

Plezjozaury żyły pomiędzy 240 a 66 mln lat temu. Niektóre gatunki osiągały gigantyczne rozmiary do 20 m długości. Morfologia gadów charakteryzowała się występowaniem czterech płetw, smukłą szyją i niewielką głową. Ciało zakończone było długim ogonem.

Skamieniałości znalezione w Maroku reprezentują osobnika dorosłego o trzymetrowej długości i osobnika młodego półtorametrowej długości. Zwierzęta żyły w rzece po sąsiedzku z krokodylami, żółwiami, żabami i rybami. Znaleziono również w pobliżu skamieniałość dużego drapieżnego dinozaura, spinozaura.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo