Young Power - legenda polskiej sceny jazz-rockowej - zagra na warszawskiej Starówce

Legenda polskiej sceny jazz-rockowej - formacja Young Power-New Edition wystąpi w ramach Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce w sobotę 6 sierpnia. Początek koncertu na Rynku Starego Miasta w Warszawie o godz. 19.

You Tube

„Młoda Siła, czyli Young Power-New Edition, to zespół, który skupia w swoim gronie najwybitniejszych polskich jazzmanów. W sobotę na naszej festiwalowej scenie na Rynku Starego Miasta pojawi się piętnastu muzyków. Będzie się działo!” - powiedziała Iwona Strzelczyk -Wojciechowska, która wraz z Krzysztofem Wojciechowskim organizuje ten festiwal po raz 28.

Po ponad trzydziestu latach grupa wznowiła działalność jako „Young Power-New Edition”, bo - jak mówią sami muzycy - „young power” ma się na całe życie.

Skład zespołu charakterystyczny jest dla big bandu: cztery saksofony, cztery trąbki, flet (lider), keyboard, gitara, bas i sekcja instrumentów perkusyjnych, ale Young Power nie był i nie jest big bandem w duchu swingowej tradycji.

Zespół powstał w 1986 roku z inicjatywy wybitnego flecisty Krzysztofa Popka i perkusisty Krzysztofa Zawadzkiego, lidera formacji Walk Away.

„W panującej u nas po stanie wojennym atmosferze apatii, szarzyzny, ogólnego zastoju i rozczarowania pojawienie się Young Power oznajmiało zryw młodego pokolenia, zastrzyk świeżej krwi, energii, witalności, fantazji i humoru”

– pisał o zespole Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum”.

Pierwszym sukcesem zespołu był udział w festiwalu „Jazz nad Odrą” w 1986 roku, po którym krytycy zaczęli mówić o Young Power w kontekście „zmiany warty” na polskiej scenie jazzowej. Potwierdzeniem umiejętności i aspiracji zespołu okazał się debiut płytowy z 1987 roku pt. „Young Power” – miesięcznik „Jazz Forum” określił zespół jako big band roku, a jego lidera, Krzysztofa Popka wybrał muzykiem roku.

W latach 1986-87 wystąpili na Jazz Jamboree już jako „Young Power Second Edition” z repertuarem bazującym głównie na własnych kompozycjach i aranżacjach. Koncertowali także za granicą w RFN i Szwecji.

W roku 1990 zespół zawiesił działalność a wielu muzyków zespołu, zdecydowało się utworzyć własne grupy. Liderem i autorem większości repertuaru Young Power był Krzysztof Popek, wybitny flecista, kompozytor i aranżer.

Zespół nagrał albumy: „Young Power” (1987), „Nam Myo Ho Renge Kyo” (1988), „Man of Tra” (1989)- z gościnnym udziałem Tomasza Stańko i Michała Urbaniaka; wspominkowy „Young Power” z 1990 roku oraz - wznowiony w wersji cyfrowej CD oraz jako kolekcjonerski LP - debiutancki rarytas serii „Polish Jazz”.

„Nasz zespół narzuca publiczności swoją koncepcję w sposób bardzo widowiskowy, nie dający słuchaczom szans. Przez natężenie dźwięku, natłok wydarzeń, poprzez granie rzeczy czasem ryzykownych, poprzez element zaskoczenia i takie tempo, że nie ma czasu nad niczym się zastanowić – podobnie jak akcja w filmach Spielberga” – wyjaśnił Krzysztof Popek.

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce trwa do soboty 27 sierpnia. 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo