Media informują o możliwej przyczynie wypadku w Chorwacji. Ziobro: Poleciłem prokuraturze wszcząć śledztwo

Poleciłem, by w związku z katastrofą drogową w Chorwacji Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo - przekazał na Twitterze minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. Media informują, że nieoficjalną przyczyną wypadku, w którym śmierć poniosło 12 Polaków, było zaśnięcie kierowcy.

fot. Roberta F., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15531553

Dziś o godzinie 5.40 na autostradzie A4 na północy Chorwacji doszło do tragicznego wypadku polskiego autokaru, w efekcie którego śmierć poniosło 12 osób, a 34 są ranne. To prawdopodobnie pielgrzymi zmierzający do Medjugorie. 

- Najbardziej prawdopodobną przyczyną wypadku polskiego autokaru było zaśnięcie kierowcy

- podała chorwacka telewizja publiczna HRT.

W wypadku zginęło 12 osób. Rannych przewieziono do szpitali w Varażdinie i Zagrzebiu. 

- Do szpitalu KBC w Zagrzebiu przywieziono sześć ciężko rannych osób. Resuscytacja jednego z rannych rozpoczęła się jeszcze w karetce, jednak mężczyzna zmarł. Pozostali mają poważne urazy wewnętrzne i narządu ruchu, więc niektórzy już są operowani. Mamy nadzieję, że do południa wszyscy będą zoperowani

– powiedział HRT szef chirurgów w szpitalu, Anko Antabak. Według lekarza życie pozostałych rannych nie jest zagrożone.

Zbigniew Ziobro, polski minister sprawiedliwości, polecił Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wszczęcie śledztwa w sprawie wypadku.

Art. 173 par. 3 Kodeksu karnego mówi: Kto sprowadza katastrofę w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającą życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, (...) jeżeli następstwem czynu (...) jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, 
podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. 

Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię + 385 148 99 414, pod którą członkowie rodzin ofiar wypadku autokaru w Chorwacji mogą uzyskać informacje.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap,

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo