Zmarł Wojciech Sikora, działacz opozycji demokratycznej w PRL

W wieku 66 lat odszedł Wojciech Sikora – publicysta, redaktor, działacz opozycji demokratycznej w PRL, wieloletni prezes Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura w Maisons-Laffitte - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wojciech Sikora
gov.pl

Jak przypomniano na stronie internetowej resortu kultury, urodzony w 1956 r. Wojciech Sikora "w latach 70. był aktywnym działaczem opozycji demokratycznej, współpracownikiem Studenckiego Komitetu Solidarności, Komitetu Obrony Robotników oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów, wielokrotnie represjonowany za swoją działalność opozycyjną".

"Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego pozostał we Francji, gdzie aktywnie działał w polskich organizacjach emigracyjnych. Był współpracownikiem paryskiego Komitetu NSZZ +Solidarność+"

- podano.

W komunikacie dodano, że Wojciech Sikora "współpracował z emigracyjnym miesięcznikiem +Kontakt+, krakowskim niezależnym kwartalnikiem +Arka+ oraz Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa". "Pełnił także funkcję sekretarza Funduszu Pomocy Niezależnej Literaturze i Nauce w Paryżu, który udzielił blisko 700 stypendiów oraz sfinansował wydanie blisko pięćdziesięciu książek oraz australijskiej Fundacji Polcul – Polskiej Fundacji Kultury" - napisano.

Przebywając na emigracji - czytamy - "stale współpracował z Jerzym Giedroyciem i Instytutem Literackim Kultura". "Był współzałożycielem paryskiego wydawnictwa Aktis, które składało m.in. paryską +Kulturę+, +Zeszyty Historyczne+ i kolejne pozycje +Biblioteki Kultury+. Stałym pracownikiem Instytutu został w 2000 r. Po śmierci Henryka Giedroycia w 2010 r. został, zgodnie z jego wolą, prezesem Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura i funkcję tę pełnił do maja 2019 r., nieprzerwanie troszcząc się o popularyzacje spuścizny i dorobku Instytutu" - podkreślono.

MKiDN przekazało również, że "w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, a także dla rozwoju polskiej kultury i osiągnięć w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o historii Polski" Wojciech Sikora "został odznaczony Krzyżem Kawalerskim (1955), Oficerskim (2008) i Komandorskim (2018) Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości".

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#polska

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo