Domowy izotonik – zdrowy napój do przygotowania w domu

Upały nie odpuszczają, a większość ludzi nie pamięta o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Na odwodnienie najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze. Zapotrzebowanie organizmu na wodę i elektrolity w większej dawce są również potrzebne osobom uprawiającym sport oraz przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych połączonych z wymiotami. 

Zdjęcie dodane przez Engin Akyurt/pexels

Co to jest napój izotoniczny?

Napój izotoniczny to nic innego jak płyn, który ma za zadanie uzupełnić wodę i elektrolity w organizmie. Z kolei stężenie rozpuszczonych w wodzie substancji jest zbliżone do płynów ustrojowych człowieka. Dzięki temu napój izotoniczny jest optymalną formę efektywnego nawodnienia. W składzie izotonika zawsze znajdują się składniki, które organizm traci w przypadku intensywnego pocenia się.

Podstawowe składniki izotoniku to: 

  • 4-8 g węglowodanów (cukru)/ 100 ml płynu
  • 23-69 mg sodu/ 100 ml płynu

Jak przygotować domowy napój izotoniczny?

Napój izotoniczny można przygotować samemu w domu i mieć pewność, że nie ma w nim żadnych konserwantów i barwników. Domowy izotonik przede wszystkim powinien dostarczać podstawowych składników pozwalających na zadbanie o równowagę wodno-elektrolitową. Oczywiście napój może zostać wzbogacony o dodatkowe naturalne smaki.
 
Napój nawadniający będzie przydatny w upalne dni czy dla kogoś kto uprawia sport, gdzie zwiększa się zapotrzebowanie na wodę i elektrolity. Ważne, aby spożywanie tego napoju również było pod kontrolą gdyż zbyt duża ilość cukru i soli również nie wpływa dobrze na nasz organizm. 

W przyrządzaniu domowego napoju izotonicznego najważniejsze się proporcje. 

Składniki na litr domowego izotonika:

  • 1000 ml wody 
  • 40-80 g cukru (można zamienić na miód wówczas napój jest bardziej zdrowszy)
  • 1-1,5 g soli kuchennej, 
  • dodatki smakowe: sok z cytryny, mięta, rozmaryn, 
  • 2-3 kostki lodu

Przygotowanie
Do dzbanka nalewamy wodę. Cukier i sól można rozpuścić w letniej wodzie i dodać do dzbanka. Zamieszać. Możemy dodać dla smaku cytrynę, miętę lub inne zioła. Na końcu dodajemy kostki lodu lub wstawiamy do lodówki w celu ochłodzenia.

Napój izotoniczny, a napój energetyzujący

Napój izotoniczny oraz napój energetyzujący często są traktowani jako jeden i ten sam produkt. Nic bardziej mylnego.

Napoje izotoniczne zapewniają nawodnienie organizmu inaczej równowagę wodno-elektrolitową. 
Z kolei napój energetyzujący jest wzbogacony w składniki zmniejszające zmęczenie oraz poprawiające koncentrację tj. tauryna, kofeina, tauryna, guarana oraz wiele innych. Napoje te również w składzie zawierają dużą ilość cukrów prostych, aby zniwelować gorzki posmak.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Domowy izotonik #jak zrobić Domowy izotonik #nawadnianie organizmu #Napój izotoniczny

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo