Skutek uboczny pandemii. Problemy w walce z zapaleniem wątroby

Pandemia Covid-19 miała daleko idący negatywny wpływ na walkę z zapaleniem wątroby w UE. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało raporty epidemiologiczne na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, wykorzystując dane z 2020 r. Połowa państw członkowskich odnotowała zmniejszenie zdolności laboratoriów do testowania obecności wirusowego zapalenia wątroby typu B i C.

Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels

Większość krajów zgłosiła negatywny wpływ pandemii na liczbę testów na obecność HBV i HCV. Połowa krajów UE zgłosiła zmniejszenie zdolności laboratoriów do badania wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Sześć krajów zgłosiło negatywny wpływ na rutynowe szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B u niemowląt i dzieci.

ECDC szacuje, że w Unii Europejskiej odnotowano 4,7 miliona przypadków przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B (HBV) i 3,9 miliona przypadków przewlekłego wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV). Ponieważ wiele osób zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu B lub C nie wykazuje objawów, ta „cicha choroba” często nie jest diagnozowana. Nieleczona przewlekła infekcja wirusem zapalenia wątroby typu B i C może prowadzić do marskości wątroby lub raka.

Aby umożliwić diagnozowanie i leczenie większej liczby osób, ważne jest, aby badania były szeroko dostępne.

Istnieją jednak bariery, które utrudniają dostępność usług testowych. W około 18 krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego obowiązują zasady, które wymagają wykonywania testów na zapalenie wątroby tylko przez pracowników służby zdrowia.

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo