"To żyła złota, dlatego tak agresywnie jej pilnują". Debata naukowców wywołała furię trans aktywistów

Organizacje trans-aktywistów napisały list do Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej ws. ich planowanej konferencji. Wszystko dlatego, że nie podobają im się zaproszeni goście - Susan i Marcus Evans, naukowcy, którzy mają odwagę sprzeciwiać się powszechnej presji i promocji postaw trans, w tym operacjom przeprowadzanym na dzieciach.

pixabay.com

Wydarzenie planowane jest na 10-11 września. Podczas niego mają zostać omówione tematy dysforii płciowej, psychoterapii online i zaburzeń osobowości. Jej główni goście to psychoanalitycy z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Naukowcy stawiają tezę o krótkotrwałości "tożsamości trans" u dzieci oraz uważają, że takie zaburzenia można leczyć nie tylko poprzez podawanie hormonów, czy usuwanie istotnych organów.

"Myślę, że wiele z operacji zmiany płci będzie w przyszłości traktowane tak, jak my teraz traktujemy lobotomię"

- twierdzi Marcus Evans.

Aktywiści niezmiennie: transfobia

Środowiska transpłciowych aktywistów "z oburzeniem" przyjęły informację o gościach zaproszonych na konferencję. Oskarżają ich o wypowiadanie się w sposób "deprecjonujący, patologizujący i podważający" tożsamość płciową "osób trans".

"Proponowane przez nich interwencje psychoterapeutyczne sprowadzają się do prób wpływania na transpłciowe dziecko lub nastolatka, by porzuciło swoją tożsamość płciową"

- twierdzą aktywiści. Według nich, Evansowie skłaniają do "terapii konwersyjnej". Za to usuwanie piersi, istotnych organów, czy przekształcanie ciała zgodnie z własnym "widzimisię", a co gorsza - pozwalanie na to dzieciom - już "konwersją" nie jest. W swoim liście aktywiści podkreślają, że "Działalność państwa Evansów (...) stanowi zorganizowany atak na autonomię cielesną i dostęp do tranzycji".

"W ostatnich miesiącach obserwujemy intensyfikację działań prawicy wymierzonych w osoby transpłciowe, zarówno za granicą (zakazy tranzycji osób niepełnoletnich w wielu stanach amerykańskich) jak i w Polsce (wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, petycja Ordo Iuris o wprowadzenie analogicznego zakazu tranzycji w Polsce). Specjaliści zdrowia psychicznego, jako osoby odpowiedzialne za wspieranie swoich transpłciowych pacjentów, powinni w takiej sytuacji stanowić przeciwwagę dla tego trendu, stąd wyrażamy nadzieję, że Państwa decyzja o zaproszeniu Evansów jako gości konferencji nie wynika z aprobaty dla ich poglądów i działalności ani sympatii politycznych, a jedynie z nieświadomości"

- kończą list aktywiści dodając, że mogą pomóc z zaproszeniem psychoterapeutów, których "warto ugościć" na konferencji oraz, że temat dysforii płciowej jest niezwykle istotny, "ale równie istotnym jest potraktowanie go rzetelnie i z szacunkiem wobec osób transpłciowych oraz z ich aktywnym udziałem".

Pod listem podpisali się m.in. organizacje "Homokomando", "Strajk Kobiet Kraków", "Stowarzyszenie Łódzkie Dziwuchy Dziewuchom", środowisko medyczne i politycy oraz dziennikarze, w tym Anna Grodzka, Joanna Senyszyn, czy Maja Heban.

"Bronią kasy"

Temat dostępności dzieci do operacji zmiany płci budzi kontrowersje od dawna. Do sprawy listu środowisk transpłciowych odniosła się m.in. była feministka zmagająca się z falą hejtu transaktywistów związana z jej niezgodą na kwestionowanie definicji "kobiety", Kaya Szulczewska.

"Portal transaktywistów porównuje terapię mającą na celu pomoc w zaakceptowaniu ciała do terapii konwersyjnej. Z tym, że to odcinanie zdrowych części ciała i skazywanie się na hormony do końca życia jako jedyna słuszna droga do zaakceptowania prędzej jest konwersyjną terapią (...) Skazywanie, często bardzo młodych, ludzi na eksperymentalne operacje plastyczne i dożywotnią farmakoterapie i wiecznie niezadowolenie z ciała, nie dając im żadnych innych narzędzi do zbudowania samoakceptacji jest bardzo intratne. To żyła złota, dlatego tak agresywnie jej pilnują"

- pisze Szulewska.

 

 

 


Źródło: tysol.pl, niezalezna.pl

#LGBT #Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo