NBP: Aktywa rezerwowe Polski wzrosły

Na koniec lipca 2022 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 154,1 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 157,6 mld dolarów - podał bank centralny w piątkowym komunikacie.

Zdjęcie ilustacyjne
pixabay.com

Na koniec lipca 2022 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 154,1 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 157,6 mld dolarów” – podał NBP w piątkowym komunikacie.

Z danych NBP wynika, że stan rezerw wyrażony w euro był na koniec lipca 2022 r. wyższy o 6,4 mld euro niż na koniec czerwca 2022 r. Z kolei stan rezerw wyrażony w dolarach wzrósł o 3,3 mld dolarów.

- Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (ponad 72 proc.) inwestowana jest w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota utrzymywana jest w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym

 – podał bank centralny w piątek.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#NBP #bank centalny

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo