Funkcjonariusz rosyjskiej FSB nowym szefem obwodu chersońskiego

Dotychczasowy kolaboracyjny szef władz obwodu chersońskiego Wołodymyr Saldo ustąpił ze stanowiska; rolę zarządcy regionu z nadania Kremla przejął już oficjalnie funkcjonariusz rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Siergiej Jelisiejew. Informację przekazał w piątek rządowy ukraiński serwis Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Оперативне командування "Південь"/Operational Command “South”

"W czwartek Saldo odegrał ostatnią rolę w spektaklu pod nazwą +Dobrowolne zjednoczenie (z Rosją)+. Kolaboracyjny naczelnik oznajmił, że musi udać się na leczenie do szpitala, a p.o. szefa okupacyjnych władz został Jelisiejew, który pracuje w FSB i nie ma żadnych związków z Ukrainą. (...) Potomkowie czekistów mogą teraz już oficjalnie plądrować zajęty region i dokonywać tam represji"

- czytamy w komunikacie Centrum.

Saldo był w latach 2002-2012 merem Chersonia. Następnie do 2014 roku zasiadał w parlamencie Ukrainy jako deputowany prorosyjskiej Partii Regionów.

Na początku lipca rządowy portal donosił o stopniowym odsuwaniu miejscowych kolaborantów z ważnych funkcji na Chersońszczyźnie. Ukraińcy, którzy poszli na współpracę z wrogiem, mieli już wówczas utracić zaufanie Kremla. Jak oznajmiło Centrum, świadczyło o tym m.in. przeprowadzenie rewizji u zastępców Saldy.

Miasto Chersoń, niemal cały obwód chersoński i południowa część sąsiedniego obwodu zaporoskiego znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Od kwietnia ukraińskie władze i media informowały, że trwają przygotowania do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie przyłączenia tych obszarów do Rosji lub utworzenia tam zależnych od Moskwy tzw. republik ludowych.

25 maja prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w regionach chersońskim i zaporoskim. 11 lipca zarządzenie to rozszerzono na wszystkich obywateli Ukrainy. 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#wojna #Rosja #Ukraina #Chersoń

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo