Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o bezpieczeństwie na drogach

Sejm przyjął dziś senackie poprawki do nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Przepisy mają poprawić bezpieczeństwo na drogach, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożonych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

twitter.com/KancelariaSejmu screen

Senat na lipcowym posiedzeniu zaproponował dwie poprawki do ustawy, jedną redakcyjną i jedną doprecyzowującą. W piątkowym głosowaniu posłowie przychylili się do obu.

Nowelizacja ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw wdraża do polskiego systemu prawnego przepisy dyrektywy unijnej w sprawie zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury drogowej.

Celem dyrektywy jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń na sieci drogowej w Unii Europejskiej poprzez poprawę poziomu bezpieczeństwa infrastruktury drogowej, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony szczególnie zagrożonych uczestników ruchu drogowego, to jest pieszych i rowerzystów.

Ustawa przewiduje objęcie procedurami zarządzania bezpieczeństwem m.in. autostrady i drogi ekspresowe zlokalizowane poza Transeuropejską Siecią Transportową TEN-T czy drogi krajowe biegnące poza miastami, które są budowane lub przebudowywane albo zostały wybudowane lub przebudowane z udziałem środków Unii Europejskiej.

Nowe rozwiązania przewidują ponadto wprowadzenie obowiązku przeprowadzania co pięć lat oceny ryzyka wystąpienia wypadków i dotkliwości ich skutków oraz oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego obejmującej całą sieć. Skutkiem będzie klasyfikacja sieci dróg zgodnie z ich poziomem bezpieczeństwa.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#polityka

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo