Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem

Synoptycy IMGW ostrzegają przed kolejnym upalnym dniem. Najwyższe temperatury pokażą termometry w okolicach Gorzowa i Piły. Według prognoz może tam być nawet 36 st. Celsjusza. Wydano ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem, które w piątek wieczorem, w nocy i w sobotę nad ranem mogą występować na terenie województwa lubuskiego.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Ostrzeżenie dla powiatów: gorzowskiego i Gorzowa Wlkp., krośnieńskiego, międzyrzeckiego, słubickiego, strzelecko-drezdeneckiego, sulęcińskiego, świebodzińskiego, żarskiego, zielonogórskiego i Zielonej Góry obowiązuje od godz. 21 w piątek do godz. 4 w sobotę (6 sierpnia br.).

Natomiast dla powiatów: nowosolskiego, wschowskiego i żagańskiego ostrzeżenie przed burzami obowiązuje od godz. 22 w piątek do godz. 6 w sobotę.

Zgodnie z komunikatem, prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami może padać grad.

Prawdopodobieństwo pojawiania się opisanych zjawisk określono na 80 proc.

Kolejny dzień upałów

IMGW ostrzega w piątek przed upałami praktycznie w całym kraju. Od wysokich temperatur odpoczną jedynie mieszkańcy północnego zachodu i wschodu kraju.

Najwyższy 3 stopień ostrzeżeń wydano dla 4 powiatów województwa wielkopolskiego (pilski, czarnkowsko-trzcianecki, szamotulski i międzychodzki) i 4 powiatów w województwie lubuskim (strzelecko-drezdenecki, międzyrzecki, gorzowski, sulęciński i słubicki). Synoptycy prognozują, że na tych obszarach temperatura maksymalna w dzień może osiągnąć od 33 do 36 st. C.

Alertem drugiego stopnia objęto południowo-wschodnią część województwa lubelskiego (okolice Zamościa i Chełma), północną część województwa podkarpackiego (okolice Rzeszowa i Przemyśla) oraz województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, łódzkie i zachodnią część Mazowsza. Prognozowana temperatura może wynieść na tym obszarze nawet 33 st. C.

Najniższym alertem objęto województwo małopolskie, świętokrzyskie, centralną część mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Pozostały obszar kraju nie jest objęty ostrzeżeniami przed upałami.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obejmują na północy województwo zachodniopomorskie i powiat słupski oraz pas od Olsztyna i Elbląga po Opole i Rybnik. Na tym terenie może spaść od 15 mm do 25 mm deszczu a porywy wiatru osiągną nawet 75 km/h.

Na swoim profilu na Twitterze IMGW podał, że w czwartkową noc w zachodniej i północno-zachodniej części kraju temperatura minimalna w wielu miejscach nie spadła poniżej 20 st. C. Najcieplej było w Ustce (pomorskie), a najchłodniej w Suwałkach (podlaskie). W czwartek w ciągu dnia, jak podali synoptycy, na stacji telemetrycznej w Przelewicach (zachodniopomorskie) zanotowano maksymalnie 36,5 st. C. Taką samą wartość pokazały termometry w Słubicach (lubuskie).

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#polska

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo