75 cudzoziemców próbowało w czwartek przedostać się do Polski

75 cudzoziemców próbowało w czwartek nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to m.in. obywatele Maroka i Gwinei. Największa, licząca 31 osób grupa, została zatrzymana po przejściu przez granicę w okolicach Białowieży (Podlaskie) - przekazała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.

twitter.com/@Straz_Graniczna

Zatrzymano też dwie osoby podejrzane o pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy; to obywatele Mołdawii i Ukrainy, którzy mieli przewieźć dwudziestu nielegalnych imigrantów pochodzących z Nepalu i Turcji - poinformowała SG w piątek rano na Twitterze.

Z jej danych wynika, że od początku sierpnia było prawie 150 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W lipcu zanotowano w sumie blisko 900 takich prób.

Zapora na granicy

Kończą się odbiory techniczne ostatnich elementów stalowej zapory o wysokości pięciu metrów, zbudowanej na granicy z Białorusią; przęsła ustawione są już na całej zaplanowanej długości 186 km tego ogrodzenia. Na już ukończonych i odebranych odcinkach, prowadzone są prace związane z instalacją tzw. bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i detektorów. Mają być zakończone do połowy września.

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w woj. podlaskim i lubelskim. Wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego rozporządzenia, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje w całym województwie z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Straż Graniczna #granica polsko-białoruska #cudzoziemcy #nielegalna migracja

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo