Wakacje w Bydgoszczy

Czas szybko mija. Właśnie wyjechała od nas kolejna grupa kolonijna dzieci i młodzieży z Wileńszczyzny. Turnus miał miejsce w Bydgoszczy, a wzięły w nim udział dzieci z Koleśnik. Pod wieloma względami był bardzo udany. Przede wszystkim nasi goście włączyli się w obchody kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które są w mieście nad Brdą od lat już organizowane przez stowarzyszenie Bydgoscy Patrioci, zresztą jak większość uroczystości patriotycznych, które się odbywają w tym mieście.

I tym razem stanęli na wysokości zadania: dla dzieci przygotowano specjalną grę terenową, pojawiły się powstańcze barykady, odbył się śpiew powstańczych pieśni. Byliśmy też na „bydgoskiej Łączce”, gdzie pochowanych jest wielu naszych bohaterów, często odnalezionych po latach przez ekipę prof. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN. Wielu z nich wywodziło się z Wileńszczyzny. Całe obchody zrobiły na dzieciach spore wrażenie. Jednym zdaniem – piękny dzień wypełniony praktycznym przeżywaniem miłości do ojczyzny. W kolejnych dniach mieliśmy jeszcze wielokrotnie okazję odwiedzić ważne historyczne miejsca, a z koncertem o polskiej historii przyjechał do nas niezawodny przyjaciel Paweł Piekarczyk.

Było też sporo czasu na dobrą zabawę. Piszę o tym wszystkim także dlatego, że ten kolonijny turnus jest dobrym przykładem na harmonijną współpracę, która przynosi wspaniałe owoce. W przygotowanie wakacji zaangażowało się kilka środowisk, od wspomnianych już Bydgoskich Patriotów, przez kibiców Zawiszy, miejskich radnych, po salezjańską szkołę i parafię pw. św. Marka czy Instytut Pamięci Narodowej. Każdy z tych podmiotów wywiązał się ze swoich zadań znakomicie i widać, że nawet w trudnych czasach dzięki temu udaje się przeprowadzić letni wypoczynek dla dzieciaków, które jak zwykle wyjeżdżały od nas obdarowane licznymi prezentami i z sercami pełnymi wrażeń. Wszystkim pięknie dziękuję za to zaangażowanie, które pozwala nam z roku na rok coraz więcej naszych małych rodaków przywieźć do ojczyzny. Kolejna, ostatnia grupa zawita już 16 sierpnia. Gościć nas będzie Salezjański Ośrodek Młodzieżowy w Kaczorach k. Ostródy.

 

 


Źródło:

#Gazeta Polska Codziennie

ks. Jarosław Wąsowicz SDB
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo