Jak pomóc zwierzętom przetrwać upały? Pomogą zimne okłady i wentylator

W czasie największych upałów zwierzęta domowe wymagają szczególnej opieki. Jednym z najniebezpieczniejszych skutków zaniedbania swojego zwierzaka podczas upału jest udar cieplny. Aby nie dopuścić do przegrzania swojego pupila, weterynarze radzą, aby zwierzętom zapewnić odpowiednią wentylację, a także stosować zimne okłady na brzuszek lub pod pachy.

Zdjęcie autorstwa Ilargian Faus z Pexels

Przede wszystkim nie wyprowadzajmy na zewnątrz naszych zwierząt w porze największych upałów. Dobrze, też żeby spacery były krótkie.
- radzi lekarz weterynarii Mirosław Hącel.

Podkreśla, żeby na spacery z psami wybierać się porankiem lub wieczorem. Nagrzane przez słońce chodniki i asfaltowe jezdnie mogą spowodować oparzenia na łapach zwierzaków.

Wybierając się na przechadzkę z naszym pupilem zabierzmy z sobą tyle wody, aby starczyło dla nas i dla naszego zwierzaka.
- doradza weterynarz.

Skutki upałów są szczególnie niebezpieczne dla zwierząt starszych, które często borykają się z różnymi chorobami. 

Nawet w domu warto zapewnić zwierzętom odpowiednią wentylację np. ustawić wiatrak przy legowisku, a także stosować zimne okłady przykładając je w miejsca na ciele zwierzęcia, gdzie jest najmniej sierści np. brzuch czy pachy.
- dodaje ekspert.

Podczas upałów szczególnie należy uważać na skutki udaru cieplnego.
 
Najczęstszymi objawami udarów są: 

  • przyspieszony oddech, 
  • przyspieszona praca serca, 
  • słanianie się, 
  • wymioty i omdlenia. 

Udarom towarzyszą również bóle głowy u zwierząt. Można je rozpoznać po tym, że pies w dziwny sposób opiera głowę o jakieś przedmioty, czasami kręci się w kółko, a nawet obija głową o coś twardego.

Lekarz weterynarii wskazuje, że w przypadku dużych upałów, najważniejsze jest to, żeby zadbać o odpowiednie nawodnienie swojego zwierzęcia, a także go nie przekarmiać go.

 

 


Źródło: Niezalezna.pl, PAP

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo