Tajemnica 43 rachunków bankowych partii Grzegorza Brauna. Finanse ugrupowania pod lupą

Konfederacja Korony Polskiej miała w 2020 roku aż 43 rachunki bankowe. Jakie wykonywano na nich operacje? W większości nie wiadomo. Nie wiadomo nawet, kto dokładnie wpłacał pieniądze na jej działalność – to jedno z ustaleń kontroli finansów tego ugrupowania przez Państwową Komisję Wyborczą.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Do wyników kontroli finansów partii Brauna dotarła „Rzeczpospolita”. Jak się okazuje, poza tym, że ugrupowanie miało kilkadziesiąt kont w bankach, nie ma kto wpłacał tam pieniądze. Partia została zarejestrowana przez Grzegorza Brauna na początku 2020 r., a sprawozdanie finansowe za ten rok złożyła ona jak wszystkie inne ugrupowania. Jednak 1 sierpnia zostało ono odrzucone przez PKW.

Z uchwały wynikają wątpliwości komisji co do finansów partii. Państwowa Komisja Wyborcza zwraca uwagę, że sprawozdanie partii głosiło, że ma ona tylko jedno konto, a nie 43, jak wyszło na jaw w czasie kontroli. Do czego służyły wszystkie konta? Tego nie udało się w pełni ustalić, ponieważ zgodne z ustaleniami PKW „partia przesłała historie operacji wyłącznie czterech jej rachunków bankowych, a w przypadku pozostałych 39 jedynie potwierdzenie sald na koniec 2020 r.”.

To nie jedyne wątpliwości dotyczące finansów partii Brauna. Kolejne dotyczą wpłat od osób fizycznych, które były głównym źródłem dochodów partii w 2020 roku.

„Ugrupowanie miało też m.in. zapomnieć wykazać przyjęcia wartości niepieniężnych, np. użyczenia lokalu”
- informuje „Rzeczpospolita”.

Skarbniczka partii Kamila Jezierska wyjaśnia, że Konfederacja Korony Polskiej miała w 2020 r. 43 konta bankowe, w tym jedno podstawowe, jedno konto VAT i 41 rachunków pomocniczych, które miały służyć do ewidencjonowania przychodów i wydatków związanych z aktywnością partii w danym okręgu. 

Większość z tych rachunków nie była wykorzystana w 2020 r. ze względu na brak aktywności w okręgach im przypisanych. Takie też wyjaśnienie zostało złożone w PKW.
- przekonuje skarbniczka partii Brauna.

Jak zapewnia Jezierska, obecnie partia ma dwa konta.

 

 


Źródło: Niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo