Rekordowa liczba młodych rybołowów

= Z prowadzonego od 12 lat monitoringu rybołowa wynika, że ten rok był rekordowy, jeśli chodzi o sukces lęgowy populacji tego drapieżnika w województwie lubuskim. Na świat przyszło więcej młodych niż w minionych latach - poinformował Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gorzowie Wielkopolskim.

159766 - dr. Tibor Duliskovich - http://www.duliskovich.com, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

„W tym roku skuteczne lęgi zarejestrowano u ośmiu z jedenastu par ptaków, które łącznie odchowały aż 20 młodych, czyli aż o cztery pisklęta więcej niż przed rokiem”

– powiedział Bielewicz.

Zaznaczył, że mimo bardziej optymistycznych danych z tego roku, rybołów w województwie lubuskim nadal pozostaje gatunkiem, który oscyluje na granicy wymarcia i wymaga dalszej ochrony czynnej oraz szczególnej troski ze strony organów ochrony przyrody.

Rybołów jest jedynym gatunkiem ptaka drapieżnego w województwie lubuskim, dla którego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie opracowała specjalną strategię ochrony i realizuje ją od 12 lat, przy współpracy z energetykami, leśnikami i ornitologami z Komitetu Ochrony Orłów.

Strategia ochrony tego gatunku zakłada cykliczną realizację kontroli stanu populacji rybołowa oraz wdrażanie działań ochronnych związanych m.in. z budową sztucznych gniazd na drzewach i słupach energetycznych w miejscach potencjalnego występowania ptaków, ochronę żerowisk rybołowa, wdrażanie ochrony strefowej, a także prowadzenie działalności edukacyjnej wśród leśników, myśliwych oraz właścicieli stawów rybnych.

Każdego roku oceniana jest również liczebność populacji lęgowej rybołowa w regionie, rozpowszechnienie gatunku oraz parametry rozrodcze, a także trendy tych wskaźników.

"Uzyskane w tym roku wyniki potwierdzają stabilizację liczebności rybołowa w regionie na poziomie jedenastu par lęgowych. Dla porównania, w 2011 r. w całym województwie lubuskim gniazdowały zaledwie dwie pary tego gatunku”

– podkreślił Bielewicz.

Ciekawską jest również fakt, iż od paru lat, na kilku specjalnie zamontowanych platformach gniazdowych i przeznaczonych dla ochrony rybołowa zagnieździł się inny skrajnie zagrożony gatunek w kraju, jakim jest największy z naszych rodzimych sokołów, czyli sokół wędrowny. Z powodzeniem drapieżniki te również wyprowadzają lęgi w lubuskich lasach, a ich liczebność sukcesywnie wzrasta.

Rybołów (Pandion haliaetus) to drapieżny ptak wędrowny, osiągający masę do dwóch kg przy rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 170 cm. Ma brązowo-białe ubarwienie, charakterystyczny ciemny pas wzdłuż oczu i nieco nastroszone pióra na tyle głowy. Jego głównym pożywieniem są ryby.

Do Polski rybołowy przylatują najczęściej na przełomie marca i kwietnia, niekiedy nawet później. Po odchowaniu młodych, najczęściej pod koniec sierpnia, opuszczają nasz kraj.

Z reguły wracają do tych samych gniazd przez kilkanaście lat.

W naszym kraju rybołów należy do najrzadszych gatunków ptaków szponiastych. Krajową populację szacuje się na około 30 par. Rybołów jest gatunkiem tzw. szczególnej troski, a jego ścisłą ochronę sankcjonuje prawo krajowe i europejskie.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo