Pomorskie: Trzy kąpieliska zamknięte z powodu sinic

Trzy kąpieliska w woj. pomorskim są zamknięte przez zakwit sinic. To kąpielisko w Przywidzu, Chmielnie i Kamieniu. Na pozostałych kąpieliskach na Pomorzu - nad morzem i jeziorami woda nadaje się do kąpieli.

BadziolTV

Z aktualnych danych zamieszczonych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że trzy kąpieliska na Pomorzu są zamknięte ze względu na zakwit sinic. Są to kąpieliska w Chmielnie, Przywidzu i Kamieniu.

Kąpielisko gminne w Chmielnie znajduje się w Jeziorze Kłodno w powiecie kartuskim. Ocena o nieprzydatności wody do kąpieli została wystawiona przez sanepid w czwartek. Kolejne badanie ma zostać przeprowadzone w poniedziałek.

Kąpielisko gminne w Przywidzu zlokalizowane jest w Jeziorze Przywidzkim w powiecie gdańskim. Sanepid również w czwartek wydał ocenę o nieprzydatności wody do kąpieli. Kolejne badanie wody zostanie przeprowadzone w piątek.

Z kolei kąpielisko w Jeziorze Wysoka-Wycztok w Kamieniu w powiecie wejherowskim pozostaje zamknięte od kilku dni. Kolejne badanie wody - jak wynika ze strony GIS - zaplanowano na połowę sierpnia.

Do czasu odwołania zakazu, kąpieliska pozostają zamknięte.

Według danych zamieszczonych w czwartek w południe w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu - zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami - woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można bezpiecznie się kąpać.

Sinice są we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie, jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo