Nie rozliczyli się za wojnę. Poseł Sawicki: Potrzebny też raport dotyczący strat, jakie spowodowali Rosjanie

1 września poznamy raport dotyczący niemieckich szkód wyrządzonych w Polsce w czasie II wojny światowej. Poseł PSL Marek Sawicki uważa, że podobny dokument powinien powstać w odniesieniu do strat, jakie spowodowali Rosjanie. "Tak naprawdę część reparacji, które należały się Polsce myśmy oddali Związkowi Sowieckiemu, oddała władza komunistyczna" - powiedział.

Marek Sawicki
fot. VOD Gazeta Polska

Raport dotyczący strat wojennych spowodowanych przez niemieckich najeźdźców w czasie II wojny światowej został przygotowany przez funkcjonujący w poprzedniej kadencji parlamentu - od września 2017 r. - Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej. Zespół, którym kierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, przygotowywał raport dotyczący strat Polski poniesionych w wyniku II wojny światowej i wysokości odszkodowania dla Polski od Niemiec.

Raport opracowywany przez Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej opublikowany zostanie 1 września 2022 r. 

- Pierwszego września przedstawimy rzeczywiście raport, nad którym parę lat pracował zespół znakomitych profesorów, zresztą z różnych dziedzin - demografów, ekonomistów, historyków, historyków gospodarczych, statystyków. Przedstawimy wielki zakres strat materialnych i majątkowych, których Polska doznała. Od naszej decyzji politycznej będzie zależało w jakim okresie po tej dacie przedstawimy również kolejne kroki tego dotyczące

 - mówił niedawno premier Mateusz Morawiecki. 

Szef rządu dodał, że "parę razy" czytał powyższy raport. "Jest on rzeczywiście porażający" - podkreślił. "Pokazuje to, co powinno być dawno pokazane i co wszyscy powinni sobie uświadomić" - dodał Morawiecki.

Sawicki: Potrzebny raport odnośnie Rosjan

Poseł PSL Marek Sawicki uważa, że w kwestii raportów dotyczących reparacji powinno się pójść krok dalej. 

- Ja bym równolegle przygotowywał raport także o stratach jakie wywołali Rosjanie, bo przecież tak naprawdę część reparacji, które należały się Polsce myśmy oddali Związkowi Sowieckiemu, oddała władza komunistyczna 

- powiedział parlamentarzysta w Polskim Radiu, dodając:

[polecam:https://niezalezna.pl/451491-popelnili-okropne-zbrodnie-unikaja-reparacji-m%C3%BCller-wyjasnia-kiedy-niemcy-zaplaca-za-wojne]

Wolny kraj, demokratyczna Polska nie powinna za to odpowiadać i trzeba żądać zwrotu tych oddanych Rosji reparacji, ale także reparacji za szkody wyrządzone przez Rosjan, bo one były wyrządzane nie tylko w okresie ‘39-’41 czy ‘44, ale także były wyrządzane po roku ‘44.

- Ja przypomnę, że do ‘45 roku Rosjanie wywieźli kilkadziesiąt polskich żołnierzy Armii Krajowej na wschód i tam ich zwyczajnie rozstrzeliwali - zaznaczył Sawicki.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#PSL #Marek Sawicki #Rosja

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo