Mniej klękania przed meczami Premier League. Ten gest od początku budził kontrowersje

Zespoły angielskiej Premier League ograniczą w nowym sezonie wykonywanie symbolicznego gestu klękania na jedno kolano. Piłkarze w ramach protestu przeciw rasizmowi mają przyklękać tylko przed niektórymi spotkaniami.

Piłkarze angielskiej Premier League ograniczą klękanie przed meczami
fot. premierleague.com

Akcja związana z klękaniem została zapoczątkowana w 2020 roku po tym, jak w maju tego roku czarnoskóry George Floyd zginął podczas aresztowania w Minneapolis w Stanach Zjednoczonych. Początkowo piłkarze w angielskiej ekstraklasie nosili koszulki z napisem "Black Lives Matter" (dosł. Czarne życia mają znaczenie), które następnie zamieniono na "No Room for Racism" (dosł. Nie ma miejsca na rasizm).

Kontrowersyjne klękanie

Gest klękania na jedno kolano od początku był mocno kontrowersyjny. Po raz pierwszy został wykonany w 2016 roku przez gracza futbolu amerykańskiego Colina Kaepernicka. Niektórzy twierdzili, że wykonywanie go na szeroką skalę może osłabić jego znaczenie.

Kluby Premier League nie zamierzają rezygnować z publicznego potępiania rasizmu, zdecydowały jednak, że w nowym sezonie gest klękania będą wykonywać jedynie w najważniejszych momentach.

Zdecydowaliśmy na wybór najbardziej znaczących momentów w trakcie nowego sezonu na uklęknięcie, by podkreślić naszą jedność przeciw wszelkim przejawom rasizmu i w ten sposób kontynuujemy okazywanie solidarności we wspólnej sprawie. Jesteśmy zaangażowani w eliminowanie uprzedzeń rasowych oraz tworzenie otwartego społeczeństwa z szacunkiem i równymi szansami dla wszystkich

- można przeczytać w oświadczeniu kapitanów zespołów z angielskiej ekstraklasy.

Kolejka meczów przeciwko rasizmowi

Piłkarze uklękną na jedno kolano podczas meczów pierwszej kolejki, a także serii "No Room for Racism" w październiku i marcu. Wykonają również ten gest w trakcie spotkań rozgrywanych w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, w ostatnich ligowych starciach sezonu oraz finale Pucharu Anglii i Pucharu Ligi.

Sezon 2022/2023 w Premier League rozpocznie się w piątek 5 sierpnia. Crystal Palace zagra wtedy z Arsenalem.

 

 


Źródło: pap, niezalezna.pl

#Premier League #klękanie ##BlackLivesMatters

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo