Kurierzy nielegalnych imigrantów w rękach strażników!

Straż Graniczna zatrzymała trzech kolejnych tzw. kurierów nielegalnych imigrantów, przewożących ich samochodami z Litwy do Polski. Kierowcy pochodzący z Gruzji i Ukrainy przewozili łącznie ośmiu obywateli Iraku. Od początku roku pogranicznicy zatrzymali na granicy z Litwą ponad 50 kurierów.

Twitter/Straż Graniczna

Jak podał Podlaski Oddział Straży Granicznej, w miejscowości Hołny Mejera (powiat sejneński) patrol zatrzymał do kontroli opla na polskich numerach rejestracyjnych. Kierowcą był 35-letni Gruzin, który wiózł czterech obywateli Iraku.

Okazało się, że Irakijczycy nielegalnie przekroczyli granicę z Litwy do Polski. Nie mieli przy sobie dokumentów uprawniających ich do legalnego wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju, a jedynie zaświadczenia z litewskiego ośrodka dla cudzoziemców. Ostatecznie zostali przekazani stronie litewskiej w ramach procedury readmisji.

Przewożący ich gruziński kierowca podejrzany jest o organizację nielegalnego przekroczenia granicy, grozi mu do 8 lat więzienia. Ponadto Straż Graniczna wszczęła wobec niego postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania go do opuszczenia Polski i powrotu do kraju pochodzenia.

W Burbiszkach pogranicznicy zatrzymali dwóch Ukraińców, którzy wieźli czterech Irakijczyków. W tej sprawie czynności jeszcze trwają.

Z danych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wynika, że od początku roku na granicy Polski z Litwą – wewnętrznej granicy UE, zatrzymano prawie trzystu nielegalnych imigrantów, którzy z Białorusi dostali się na Litwę i z tego kraju przekroczyli granicę, np. byli przewożeni przez tzw. kurierów. Takich osób, którym stawiane są zarzuty pomocy w organizacji nielegalnego przekroczenia granicy polsko-litewskiej, zatrzymano w tym roku 54.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo