Nielegalna migracja z Białorusi nie ustaje

19 cudzoziemców próbowało we wtorek nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to m.in. obywatele Nepalu i Indii. Do prób przekroczenia granicy doszło m.in. na rozlewiskach granicznych rzek. Informację przekazała w najnowszym raporcie z miniowej doby Straż Graniczna.

twitter.com/@Straz_Graniczna

Jak poinformowała w środę rano na Twitterze, próby miały miejsce na odcinkach granicy, za których ochronę odpowiadają placówki graniczne w Białowieży, Mielniku, Dubiczach Cerkiewnych i Płaskiej.

"Osoby te przekroczyły granicę m.in. w rozlewiskach rzek Leśna Prawa i Wołkuszanka"

- podała SG.

Prace nad zaporą na finiszu

Kończą się odbiory techniczne ostatnich elementów stalowej zapory o wysokości pięciu metrów, zbudowanej na granicy z Białorusią; przęsła ustawione są już na całej zaplanowanej długości 186 km tego ogrodzenia. Na już ukończonych i odebranych odcinkach, prowadzone są prace związane z instalacją tzw. bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i detektorów. Mają być zakończone do połowy września.

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w woj. podlaskim i lubelskim. Wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego rozporządzenia, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje w całym województwie z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#straż graniczna #granica polsko-białoruska #bezpieczeństwo #cudzoziemcy #Polska #Białoruś

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo