Wiceszef MON w Telewizji Republika: Nasza armia ma być najsilniejszą armią pancerną w Europie

"Trzeba nasze zapasy uzupełniać i te zamówienia idą pełną parą. Skala zakupów jest bezprecedensowa w ostatnich kilkudziesięciu latach. Chcemy, żeby czołgi jak najszybciej trafiły do Polski" - mówił w programie "Dziennikarski Poker" w Telewizji Republika wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Postawił też niezwykle ambitny cel na najbliższe lata.

Marcin Ociepa
fot. Telewizja Republika

Rosyjska napaść na Ukrainę trwa od 24 lutego. Bomby spadają także niedaleko granicy z Polską. O aktualnej sytuacji dotyczącej bezpieczeństwa naszego kraju rozmawiano w programie "Dziennikarski Poker" w Telewizji Republika.

- Sytuacja jest śmiertelnie poważna i groźna. To nie jest wojna na innym kontynencie, to wojna u naszego bezpośredniego sąsiada. To wszystko się składa na konkluzję, że sytuacja bezpieczeństwa uległa pogorszeniu

- powiedział wiceszef MON Marcin Ociepa, dodając:

Z troską obserwuję, że my się do tej wojny zaczynamy przyzwyczajać. 

Ociepa zaznaczył, że Polska jest bezpieczna ze względu na posiadane systemy obronne. 

- Mamy systemy przeciwrakietowe, antydostępowe do naszej przestrzeni powietrznej, do naszego terytorium. Dzięki technologii jesteśmy w stanie śledzić rakiety. Wiemy, jaka jest trajektoria lotu, gdzie mniej-więcej uderzą. Wiemy, że Polska nie jest jeszcze celem kinetycznym, militarnym, ale musimy być gotowy, że ten odprysk wojny może nas dotknąć

- dodał. 

Polska z najsilniejszą armią w Europie?

Prowadzący rozmowę redaktor Tomasz Sakiewicz zauważył, że Polska przekazała wiele sprzętu wojskowego Ukrainie. Kiedy natomiast zostaną uzupełnione zasoby polskiej armii?

- Bardzo szybko, ale powinniśmy sobie powiedzieć: decyzja, która zapadła, jest sytuacją konieczną. Kto jest zagrożeniem dla Polski dziś? To Rosja. Dziś te czołgi walczą z naszym przeciwnikiem, z tym rywalem, który potencjalnie w kolejnym etapie zaatakować Polskę. Ukraińcy tymi czołgami bronią własnej niepodległości, ale także polskiej niepodległości

- odpowiedział Marcin Ociepa. 

Trzeba wyraźnie powiedzieć: Ukraińcy walczą także za nas. Jesteśmy zobowiązani, żeby w ramach naszych możliwości wspierać. 

- Trzeba nasze zapasy uzupełniać i te zamówienia idą pełną parą. Skala zakupów jest bezprecedensowa w ostatnich kilkudziesięciu latach. Chcemy, żeby czołgi jak najszybciej trafiły do Polski - powiedział Ociepa. - Nasza armia ma być najsilniejszą armią pancerną w Europie, jeżeli chodzi o liczbę czołgów. 

Jednocześnie wiceszef MON zwrócił uwagę na problem z niemieckimi czołgami. - Nasi poprzednicy kupili Leopardy od Niemców i mamy problem z serwisowaniem, częściami zamiennymi. W sensie opłacalności, interesy z Niemcami są bardzo drogie - podkreślił, dodając:

Z naszej strony nie ma złej woli, ale rachunek opłacalności kontaktów niemieckim, wychodzi na naszą niekorzyść. Dlatego szukamy w przemyśle amerykańskim, koreańskim. Szukamy na świecie. 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Marcin Ociepa #MON #armia

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo