Szokujące ustalenia „GPC”

Maciej Marosz

Dziennikarz \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

  

Wacław Auleytner, działacz katolickiego Stowarzyszenia PAX, współzałożyciel Klubów Inteligencji Katolickiej, przyznał się do wieloletniej współpracy z komunistyczną bezpieką. „Gazeta Polska Codziennie” dotarła do akt IPN, w których również jego brat Julian Jan Auleytner, fizyk Polskiej Akademii Nauk występuje jako kontakt operacyjny SB.

Oświadczenie Wacława Auleytnera, znanego działacza katolewicy i posła na Sejm PRL trzech kadencji publikuje Miesięcznik Więź. Auleytner przyznał się w nim do kontaktów ze służbami specjalnymi PRL w latach 1949–1984 i działania  pod pseudonimami „Anna” i „Jarosławski”. Z przeglądu akt IPN wynika, że dostarczał on informacji bezpiece także pod ps. „Maciek”. Swoją zgodę na współpracę wyjaśnił aresztowaniem i nękaniem przez UB w 1948 r. Do zadań Auleytnera należała m.in. inwigilacja środowiska KIK.

W tekście przekazanym „Więzi” przypomniał, że w czasie wojny uczestniczył w działalności organizacji katolickich, był ciężko ranny w Powstaniu Warszawskim. Kontaktował się z oficerami bezpieki do 1984 r. z przerwą na lata 1952-56  gdy należał do PAX-u. Gdy opuścił szeregi stowarzyszenia, wszedł ponownie w krąg zainteresowań SB.

Wacław Auleytner to znany działacz społeczny, który w 1956 r. zakładał Kluby Inteligencji Katolickiej. Później był wieloletnim sekretarzem Zarządu KIK w Warszawie. Do Sejmu PRL trafił z ramienia ruchu ZNAK. W kadencji sejmowej 1980-85 - uzyskał mandat z Polskiego Związku Katolicko-Społecznego. W 1983 r. został zaś wybrany w skład Prezydium Krajowej Rady Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.

Jego brat, znany fizyk Julian Auleytner był m.in. członkiem egzekutywy POP PZPR w Instytucie Fizyki PAN. Oficjalnie. A w niejawnej części swojej biografii – był zarejestrowany przez SB kontaktem operacyjnym o ps. Prox. Wywiad wykorzystywał go w latach 1978- 1986 do tworzenia nowych metod technik operacyjnych. Miał dostarczać informacje na temat osób ze środowiska naukowego. „Prox” był wówczas kierownikiem zakładu w Instytucie Fizyki PAN i „zaangażowanym członkiem PZPR” – jak pisano w aktach KO Prox.

Służba Bezpieczeństwa była zadowolona ze współpracy z nim, a w 1984 r. na dowód tego oficer prowadzący wręczył „Proksowi” butelkę koniaku. Teczkę „Proxa” zamknięto, gdy  Auleytner otrzymał inną funkcję w PAN i nie miał możliwości dostarczania służbom, interesujących je informacji.

- Wiedziałem o tym od czterdziestu lat niezależnie od akt IPN - powiedział Codziennej honorowy członek KIK Andrzej Wielowieyski. - Ale akta IPN też poznałem. Okazało się, że ponad trzydzieści lat wiernie służył SB a myśmy mieli kłopot z konsekwencjami tego. W czasach komunizmu zawsze trzeba było uważać, gdzie są agenci, gdzie są jakieś wtyczki. W KIK-u mieliśmy przypuszczenia, które osoby mogą być trwale związane z władzą. Dotyczyło to także Wacława Auleytnera. Działalność jego i takich jak on przyniosło bardzo duże szkody organizacji i Kościołowi  – zakończył Wielowieyski.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Nagroda dla policjanta, który uratował trójkę tonących dzieci

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Statuetkę Bursztynowego Gryfa otrzymał we wtorek asp. Rafał Dąbrowski, który w czerwcu uratował tonącą trójkę rodzeństwa i ich dziadka. Wręczona po raz pierwszy podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji w Gdańsku nagroda będzie przyznawana co roku szczególnie zasłużonym policjantom z regionu.

W pomorskich obchodach Święta Policji, które odbyły się we wtorek w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wzięli udział m.in. Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Jarosław Rzymkowski. Podczas uroczystości kilkudziesięciu funkcjonariuszom wręczono nominacje na wyższe stopnie służbowe. Policjantom i pracownikom cywilnym wręczone zostały także odznaczenia państwowe i resortowe, wyróżnienia oraz inne nagrody. W trakcie obchodów po raz pierwszy została przyznana statuetka Bursztynowego Gryfa, którą otrzymał asp. Rafał Dąbrowski, dzielnicowy z sopockiej policji.

Jak poinformował kom. Michał Sienkiewicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, asp. Rafał Dąbrowski w czerwcu na gdańskiej plaży w Sobieszewie uratował tonącą trójkę rodzeństwa oraz ich dziadka.

Wręczając nagrodę Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Jarosław Rzymkowski zapowiedział, że będzie ona przyznawana policjantom, którzy "w szczególny sposób z narażeniem życia i zdrowia" przyczynili się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Polski. "Rozpoczęliśmy to w stulecie naszej formacji" – dodał Rzymkowski.

Kom. Michał Sienkiewicz poinformował, że statuetka Bursztynowego Gryfa, będzie wręczana corocznie, w dniu Święta Policji.

W trakcie obchodów pomorskim policjantom zostały również przekazane cztery samochody BMW serii 3, w tym trzy oznakowane i jeden nieoznakowany. "Samochody zostały zakupione ze środków programu modernizacji Policji. Od środy samochody te trafią do służby" - poinformował  kom. Michał Sienkiewicz.

Podczas uroczystości zainicjowano również wspólną wakacyjną akcję Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku, polegającą na wręczaniu przez pomorskich policjantów pieszym białoczerwonych opasek odblaskowych, podczas np. akcji edukacyjnych.

Policja Państwowa została powołana ustawą z 24 lipca 1919 r. Policja na pamiątkę tego wydarzenia 24 lipca obchodzi swoje święto.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl