Z kolonii karnych w szeregi specnazu. Braki kadrowe Moskwa uzupełnia skazańcami

W walczącej na Ukrainie i uznawanej za elitarną rosyjskiej 45. brygadzie sił specjalnych (specnazu) wojsk powietrznodesantowych służą osoby, które były w przeszłości skazane lub są obecnie sądzone za ciężkie przestępstwa - powiadomił w poniedziałek na Telegramie ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.

By Troncospetsnaz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68093009

W ocenie Cymbaluka taka sytuacja wynika z bardzo dużych strat osobowych w oddziałach wroga, a także niechęci wielu żołnierzy do wyjazdu na wojnę.

26 lipca ukraiński wywiad wojskowy (HUR) potwierdził, że do sił zbrojnych agresora walczących na Ukrainie rekrutowani są m.in. więźniowie z kolonii karnych.

Rosyjskie dowództwo otrzymało już pełną zgodę od władz w sprawie powoływania więźniów.
- przekazano w komunikacie HUR.

Wcześniej, pod koniec maja, ukraiński wywiad donosił o nieproporcjonalnie dużej liczbie osób skazanych za przestępstwa, które służą w czeczeńskich oddziałach uczestniczących w inwazji. 

W agresji Rosji na Ukrainę wzięło dotąd udział około 2,5 tys. żołnierzy z Czeczenii; spośród 953 ochotników z tej kaukaskiej republiki 101 osób ma za sobą kryminalną przeszłość lub obowiązują wobec nich wyroki sądowe.
- informowała wówczas agencja UNIAN za ukraińską służbą.
 

 

 


Źródło: Niezalezna.pl, PAP

#Ukraina

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo