Mocne słowa premiera Morawieckiego: Ja czuję to zobowiązanie. Żyjmy tak, by powstańcy Warszawy byli z nas dumni

Przed 100 laty przyszło na świat pokolenie, które urodziło się po 123 latach niewoli w wolnej Polsce. Oni znali tylko wolną Polskę, innej nie chcieli znać. Dla nich ofiara krwi była oczywista, a ich przykład jest dla nas wielkim zobowiązaniem – mówił premier Mateusz Morawiecki przed Pomnikiem „Polegli – Niepokonani” w trakcie uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

twitter.com/PremierRP/status

Ja czuję to zobowiązanie na nas, na rządzie Rzeczypospolitej Polskiej, aby nie tylko dbać o pamięć, ale o prawdę o tamtych czasach, prawdę walki o wolność, o niepodległość, o dobro, o pokój i nieść ją także w przyszłość. Powstańcy Warszawy i cała ludność, która wtedy w ogromnej większości pomagała to dla nas drogowskaz wytyczający drogę w przyszłość. To powstanie jest powstaniem całej Polski. Ono należy do całej Polski, do historii Europy, do historii świata. Jesteśmy im winni nie tylko pamięć, ale i ogromną wdzięczność. Bo to oni zachowali się nie tylko tak jak trzeba, ale stanęli na najwyższym piedestale odwagi i determinacji w walce o wolność.
- mówił premier Morawiecki.

Szef polskiego rządu podkreślił, że wydarzenia sprzed lat nie mogą być zamkniętą kartą historii, ponieważ odbudowa wspólnego dobra i pojednanie musi łączyć się z elementarną sprawiedliwością.

Dziś stajemy wobec pytania, czy te straszne ofiary, które zostały poniesione mogą być zamkniętą kartą historii? Ja odpowiadam na to pytanie: nie. Nie mogą, bo historia i tamte karty zapisane przez Niemców mają konkretny wymiar. Potomkowie tamtych zbrodniarzy muszą zdać sobie sprawę, że bez faktycznego zadośćuczynienia nie może być mowy o zamknięciu tej karty historii. Odbudowa wspólnego dobra i pojednanie musi łączyć się z elementarną sprawiedliwością. Tu na Woli jestem pewien, że ofiary tamtego czasu, tych strasznych dni sierpniowych wołają o prawdę, wołają o sprawiedliwość i wołają także o zadośćuczynienie.
- mówił premier.

Mateusz Morawiecki zwrócił się do wszystkich Polaków z ważnym apelem:

Zwycięstwem powstania, zwycięstwem bohaterów jesteśmy wszyscy my, którzy doświadczamy dziś wolności, żyjemy w wolnej Rzeczypospolitej. I żyjmy tak, by powstańcy Warszawy byli z nas dumni.
- mówił premier Morawiecki.

 

 

 


Źródło: Niezalezna.pl, KPRM

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo