Było tu dowództwo batalionu "Sokół", dziś jest ministerstwo. Ważny wpis minister Maląg na Albicli

1 sierpnia to wyjątkowy dzień dla Warszawy. W 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, okolicznościowy wpis na Albicli zamieściła minister Marlena Maląg. Przypomniała, co przed laty działo się w miejscu, gdzie dziś mieści się jej resort.

Zdjęcie ilustacyjne
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

78 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.

Mimo upływu lat, Polacy wciąż pamiętają o bohaterstwie Powstańców.

- W czasie Powstania Warszawskiego w obecnej siedzibie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej mieściło się dowództwo I kwatery batalionu szturmowego "Sokół" Podobwodu AK Śródmieście Południowe - napisała na Albicli minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister Maląg dodała:

Na budynku Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej znajduje się tablica upamiętniająca. Napisano na niej: „W dniach Powstania Warszawskiego w oficynie domu przy ul. Nowodworskiej 5 mieściło się dowództwo kwatery batalionu i kwatery batalionu szturmowego „Sokół” zgrupowania AK mjr Narcyza Łopianowskiego „Sarny” podobwodu płk Jana Szczurka – Cergowskiego „Sławbora”.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Powstanie Warszawskie #Albicla

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo