Z OSTATNIEJ CHWILI

Zmarł Mieczysław Gil, działacz Solidarności, opozycjonista prześladowany w PRL, uczestnik obrad okrągłego stołu, były poseł i senator, b. przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego - IPN • • •

„Efekty tej fuzji będą widoczne”. Obajtek o połączeniu Orlenu i Lotosu: To gwarantuje rozwój

Fuzja Orlenu z Lotosem została oficjalnie zakończona. "Proces rejestracji połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos zamyka proces fuzji, która staje się faktem. Połączona firma będzie coraz bardziej większym kołem zamachowym dla całej polskiej gospodarki" – powiedział na konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Daniel Obajtek
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

PKN Orlen podał, że wpis o jego połączeniu z Grupą Lotos został zamieszczony przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy KRS w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. De facto zamyka to sprawę fuzji Orlenu i Lotosu. 

- Ten sojusz gwarantuje nam rozwój - mówił na konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaznaczył, że fuzja zyskała duże poparcie. 

Odbyło się walne Lotosu i na walnym Lotosu 99 procent akcjonariuszy głosowało za fuzją i to nie tylko Skarb Państwa, to są właściciele instytucjonalni, właściciele, którzy inwestują miliardy na całym świecie, znają rynki kapitałowe.

"Rekordowe poparcie, 99 procent. I to jest najlepsza ocena tego procesu" - dodał prezes Orlenu.

- Zgoda właścicieli w 99 procentach. Znajdźcie drugie takie głosowanie, jeżeli chodzi o procesy związane z biznesem. Docenili doskonałe przygotowanie tego procesu i wystawili odpowiednią ocenę poprzez swoje głosowania. Ten proces po raz pierwszy w historii Polski był procesem, gdzie była zgoda społeczna (...) Byliśmy zgodni co do kierunków i tego procesu

- podkreślił Obajtek. 

Szef Orlenu nakreślił też cele na przyszłość:

  • Bezpieczeństwo Polski i regionu
  • Transformacja energetyczna, którą trzeba przeprowadzić dla przyszłych pokoleń
  • Inwestycje w nowoczesne technologie, nowoczesną petrochemię

- Proszę zobaczyć na grupę Orlen, ile wykonujemy inwestycji w petrochemię, nowoczesną energetykę. Do tego trzeba odpowiedniego bilansu, odpowiedniej ekspozycji. Od samego początku mówiłem, że ta fuzja ma nas wzmocnić, ma spowodować liczne synergie, inne sojusze gospodarcze na równoprawnych warunkach

- podkreślał Obajtek.

Ma być odpornością na wszelkie problemy na różnych rynkach. Ma ustabilizować procesy inwestycyjne. Efekty tej fuzji będą widoczne dla bezpieczeństwa Polaków i portfeli Polaków.

- Niebawem pozytywnie się Państwo do tego przekonacie - dodał Obajtek, kończąc: "Nie jesteśmy Orlenem, nie jesteśmy Lotosem. Jesteśmy zintegrowanym koncernem narodowym, który ma zabezpieczać bezpieczeństwo Polaków i robić biznes w tym regionie".

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Orlen #Daniel Obajtek

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo