Prezes IPN o relacjach polsko-niemieckich: Do pełnego pojednania potrzebne reparacje i zadośćuczynienie za krzywdy

Prezes IPN dr Karol Nawrocki powiedział, że "reparacje wojenne są wielką szansą dla rządu niemieckiego do zamknięcia sprawy odpowiedzialności materialnej za drugą wojnę światową".

Pałac Saski w Warszawie wysadzony w powietrze przez Niemców w grudniu 1944 r.
Autorstwa Jan Bułhak - Stanisław Jankowski, Adolf Ciborowski "Warszawa 1945 i dziś" Wydawnictwo Interpress, Warszawa, 1971, page 66, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2255245

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej wyjaśnił w poniedziałek w rozmowie z TVP1, że aby doszło do pełnego pojednania z Niemcami, potrzebne są "reparacje i zadośćuczynienie za krzywdy".

Nawrocki przypomniał, że w obszarze biznesowym działa wiele firm, które są zbudowane na "potencjale okrucieństwa, barbarzyństwa, wojny, przymusowej pracy 2,5 mln Polaków, krzywdy w obozach koncentracyjnych".

"Jest tam ekonomiczny czy finansowy zysk, który mógłby raz na zawsze zakończyć dyskusje o reparacjach - nie w przestrzeni świadomości, wspomnień, ale w przestrzeni odpowiedzialności Niemiec za drugą wojnę światową"

- powiedział Nawrocki.

Dodał, że IPN przygotowuje o tym wystawę i będzie ona możliwa do obejrzenia we wrześniu.

Jak podkreślił, jest zdziwiony, że na poziomie politycznym kolejne rządy niemieckie nie chcą tej sporawy załatwić, a byłby to akt "materialnej, twardej sprawiedliwości".

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#świat

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo