"Czuwaj Wiaro!". Razem z powstańcami i harcerzami śpiewał też szef rządu

Po zakończeniu niedzielnych obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich premier Mateusz Morawiecki wspólnie z powstańcami i harcerzami śpiewał powstańcze piosenki.

Facebook/ Mateusz Morawiecki

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości na placu Krasińskich do premiera podeszli harcerze, którzy chcieli zrobić zdjęcie z szefem rządu. W tym czasie powstańcze melodie zaczął grać zespół Ferajna z Hoovera. Stojący w pobliżu Pomnika Powstania Warszawskiego harcerze i premier również zaczęli śpiewać i wspólnie podeszli do powstańców, wokół których zgromadzili się członkowie Ferajny. Razem odśpiewali kilka piosenek m.in. słynną "Czuwaj Wiaro!".

Wśród powstańców otoczonych przez harcerzy był między innymi płk Zbigniew Rylski ps. "Andrzej", "Brzoza". W trakcie wspólnego śpiewania obchodzący w tym roku 99 urodziny weteran zwrócił się do młodzieży, przypominając wydarzenia sprzed blisko 80 lat. Wspominał między innymi okoliczności powstania jednej z najważniejszych piosenek walczącej stolicy – "Pałacyku Michla". Przypomniał postać jej autora – Józefa Szczepańskiego "Ziutka".

Płk Zbigniew Rylski opowiadał też, że celem walk powstańczych w tym miejscu (pl. Krasińskich) była obrona kluczowej dla losów bitwy zachodniej arterii miasta, czyli ulicy Wolskiej. "Chodziło o niedopuszczenie, Niemcom, aby dostarczali posiłki do walki z nami" – powiedział płk Rylski, który brał udział w walkach w tej części Warszawy, a następnie w Śródmieściu i na Czerniakowie. W nocy 23 na 24 września przepłynął wpław Wisłę i dołączył do "berlingowców". Po kilku dniach został aresztowany przez komunistyczną bezpiekę, a w październiku wcielony w szeregi Ludowego Wojska Polskiego.

Potem powstańcy, harcerze i premier wrócili do wspólnego śpiewania.

Harcerze uczestniczący w uroczystościach rocznicowych przybyli do Warszawy na coroczny zlot w rocznicę zrywu roku 1944. Udział w tym wydarzeniu zadeklarowało ponad 500 harcerek i harcerzy z różnych organizacji w całej Polsce.

Zespół Ferajna Z Hoovera, w którym występuje dziewięciu śpiewaków, wcześniej w niedzielę wystąpił z powstańczymi piosenkami w pawilonie "Niepodległa. Miejsce spotkań" w Łazienkach Królewskich.

W niedzielę wieczorem na pl. Krasińskich w Warszawie odprawiono mszę polową i odczytano Apel Pamięci. W uroczystości wzięli udział powstańcy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz mieszkańcy stolicy. Uroczystość zainaugurowała odbywające się jutro i w kolejnych dniach obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo