Brosza Tutanchamona pomogła w badaniu kosmosu

Grobowiec Tutanchamona odnaleziony w 1922 roku, w Dolinie Królów, przez Howarda Cartera i lorda Carnarvona, nadal fascynuje badaczy na całym świecie. Dzięki tak wielu zachowanym przedmiotom codziennego użytku, można coraz lepiej zgłębiać czasy starożytne w wielu, czasem nieoczekiwanych, aspektach. Pomiędzy wspaniałymi artefaktami, które wypełniały komory grobowe tego faraona XVIII dynastii, jedna rzecz przykuła ostatnio uwagę badaczy – pięknie wykonana brosza, której centralną częścią jest skarabeusz z żółtego szkła krzemionkowego wypolerowanego przez egipskich rzemieślników.

Naukowcy odkryli, że szkło to powstało 28 milionów lat temu, kiedy nad Egiptem pojawiła się kometa wchodząc w ziemską atmosferę i podgrzewając znajdujący się piasek na Saharze do temperatury około 2000 stopni Celsjusza. Efektem tego są ogromne ilości żółtego szkła rozrzuconego na pustyni, na obszarze 6000 kilometrów kwadratowych.

Idąc tym tropem prof. Jan Kramers z Uniwersytetu w Johannesburgu w Południowej Afryce rozpoczął analizę innych tego typu egipskich pozostałości. Zbadano między innymi mały, czarny kamyk nazwany „Hypatia”, który został znaleziony przez egipskiego geologa na tym samym obszarze, co szkło krzemionkowe. Najpierw myślano, że to fragment jądra komety i  dowód na to, że uderzyła ona w Ziemię miliony lat temu. Tak dużej materii komety nigdy wcześniej nie odnaleziono, z wyjątkiem mikroskopijnych cząstek pyłu w górnych warstwach atmosfery i w lodzie Antarktydy.

Komety kryją w sobie najtajniejsze sekrety powstawania naszego Układu Słonecznego, a odkrycie to daje nam bezprecedensową okazję do zbadania ich materii.

– powiedział profesor David Block z Uniwersytetu Wits.

Hypatia to imię greckiej filozof, matematyka, wykładowcy przy Bibliotece Aleksandryjskiej

Testy przeprowadzone w RPA pokazały, że Hypatia zawiera mikroskopijne diamenty i rzeczywiście jest pochodzenia pozaziemskiego. Prawdopodobnie spadła na Ziemię około 28 milionów lat temu. Ma bardzo nietypowy skład chemiczny, niektóre jej fragmenty mogą być starsze niż Układ Słoneczny. Jest w niej bardzo mało krzemu – czyli raczej nie powstała w naszym Układzie. Ma dużo żelaza, siarki, fosforu, miedzi i wanadu. Ich obfitość i proporcje są zupełnie inne od czegokolwiek co znaliśmy do tej pory – mówią naukowcy. 

Ze względu na unikalność tych znalezisk w 2010 roku powołano międzynarodowy program badawczy, w którym bierze udział wielu cenionych naukowców z różnych dyscyplin nauki. W skład tego gremium wszedł także Polak dr hab. Wojciech Przybyłowicz, któremu udało się ustalić m.in. że minerały, które zawiera kamień, mogą być starsze niż słońce. Obecnie badacze uważają, że kamień jest pozostałością wybuchu supernowej.

 

 


Źródło: niezależna.pl

#starożytny Egipt #Tutanchamon #brosza faraona #kometa #Sahara #Hypatia

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo